Google Chrome, Yavaş İnterneti Olanları Çok Mutlu Edecek Birtakım Özelliklerle Geliyor

45
11
6
5
5
Google, hız konusunda kullanıcısı memnun ederken yetersiz kalan bazı özellikler konusunda çeşitli geliştirmeler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

En hızlı web tarayıcıları konusunda gerek mobil dünyada gerekse bilgisayar platformlarında başı çeken Google, Chrome Web Tarayıcısı’nı çeşitli özellikler ile güncellemeyi sürdürüyor. Chrome tarayıcıya yeni gelen özellikler arasında şimdiyse “Ağır Sayfaları Tespit Etme ve Veri İzleme” ile “Yeni İndirme Konsolu” adları altında iki yeni fonksiyon eklendi.

Yavaş internet bağlantısı nedeniyle cihazlarının başında sinir krizleri geçiren birçok kullanıcı olduğunu biliyoruz. Google Chrome, bu konuya bir çözüm getirebilmek amacıyla Mac OS, Windows, Android, Chrome OS ve Linux'deki Chrome Canary uygulamalarında “Ağır Sayfa Sınırı” özelliğini test etmeye başladı. .

Ağır Sayfalar, Fazla Veri Tüketen Web Siteleri ve Google Chrome

Bu özellik, Chrome tarayıcısı ile gezinirken verileri 1MB’dan daha az miktarda gönderen web sitelerini tespit ederek kullanıcıya bildiriyor. Yüklemeye çalıştığınız web sitesinin çok ağır olduğunu ve yüklenmeyi durdurmak isteyip istemediğinizi soran Chrome, onaylamanız durumunda web sayfasını yüklemeyi bırakıyor. Bu özelliğin tam tersi şekilde çalışan bir yönü de var. Yani Chrome yavaş bağlantılarda ekrana bildirim vermenin yanı sıra yüksek miktarda veri indiren web sitelerini de yine kullanıcısına bir bildirim şeklinde haber veriyor.

Yeni İndirme Ana Sayfası

Google, Chrome’un indirme özelliği konusunda bazı iyileştirmelere ve geliştirmelere yer vermiş. Chromium Gerrit'te ortaya çıkan en son gelişmeye göre Android’deki uygulama, kullanıcılara dosyalarını indirirken yeniden adlandırma ve hedef klasör seçme gibi özellikler sunuyor. Chrome Canary üzerinden de test edilebilen bu yeni özellik sayesinde dosyayı indirmeye başladığınızda bir pop-up pencere geliyor ve dosyayı kaydetmek istediğiniz yeri soruyor. Bahsedilen bu yeniliklerin ne zaman tam sürümlere verileceği hakkında bir bilgi yok ancak muhtemelen çok uzun süre beklemeyeceğiz.

Kaynak : https://beebom.com/google-chrome-warn-data-heavy-websites-downloads/
45
11
6
5
5
Emoji İle Tepki Ver
45
11
6
5
5