Google’dan Android’in Yerini Alacak Fuchsia ile İlgili İlk Açıklamalar

87
37
11
3
1
Google, her türlü cihazda çalışması hedefiyle planladığı işletim sistemi Fuchsia hakkında, ilk defa açık açık konuşmaya başladı. Android'in yeni varisi hakkında verilen ilk detaylara yakından bakalım.

Google’ın Android işletim sisteminin yerini alacak bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı uzun süredir tartışılan bir konu. Bu konuyla ilgili birkaç sızıntı ortaya çıkmış olsa da Google’ın yeni bir işletim sistemi hakkında ne seviyede olduğu tam olarak bilinmiyordu. Google nihayet yeni işletim sistemi hakkında konuşmaya başladı.

Bir Google sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre Fuchsia adlı yeni işletim sisteminin en büyük özelliği, tüm Google uygulamalarını bilgisayar, akıllı telefon ya da farklı bir cihaz ayırt etmeksizin çalıştırabilecek olması. Bir başka deyişle Fuchsia, standart bir mobil işletim sisteminden ziyade, evrensel bir işletim sistemi olacak.

Google’dan Hiroshi Lockheimer, Fuchsia için ‘yeni Android’ ya da ‘yeni Chrome OS’ söylemlerinin yetersiz olduğunu belirtirken, Fuchsia’nın yalnızca bir mobil işlemci olarak görülmemesi gerektiğini, her türlü form faktörüne uygun, tüm akıllı cihazlarda çalışacak bir işletim sistemi olacağını belirtti.

 

Google’ın Fuchsia’dan açık açık konuşmaya başlaması heyecan verici bir gelişme olsa da Fuchsia ile çalışan ilk cihazları görmek için muhtemelen birkaç yıl daha beklememiz gerekecek. Yine de Google’ın bu konuda açıklamalarda bulunması, şirketin bu konuya verdiği önemi artırdığını ve ilerleyen dönemde daha fazla detay ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

Kaynak : https://bgr.com/2019/05/10/fuchsia-vs-android-google-talks-about-mysterious-os-at-i-o-2019/
87
37
11
3
1
Emoji İle Tepki Ver
87
37
11
3
1