• Anasayfa
  • İnternet
  • Google'ın Yeni Bellek ve Batarya Dostu Tarayıcısı Chrome Canary Nedir?

Google'ın Yeni Bellek ve Batarya Dostu Tarayıcısı Chrome Canary Nedir?

7
1
0
0
0
Google'ın Yeni Bellek ve Batarya Dostu Tarayıcısı Chrome Canary Nedir?
Google geçtiğimiz günlerde Chrome tarayıcısının yeni sürümü Canary'nin kararsız sürümünü yayınladı. Peki Chrome Canary tam olarak nedir ve ne işe yarıyor?

Bugün internet ekosisteminin büyük bir kısmı internet tarayıcısı olarak Google Chrome kullansa da hızlı ve akıcı olmasına rağmen Google Chrome'un en iyi internet tarayıcısı olmadığı bir gerçek.

Gerek orantısız yüksek bellek kullanımı, gerekse arkaplanda çalışarak özellikle mobil cihazların bataryasına etki etmesiyle Google Chrome bazı kullanıcılarda ciddi bir sıkıntı yaratmaya başlamıştı. Ancak Google, Chrome tarayıcısının yeni sürümü Canary (Kanarya) ile çok daha kararlı ve performanslı bir internet tarayıcısı sunmaya hazırlanıyor.

Şu anda Google Chrome'dan bağımsız olarak indirilen Chrome Canary, aslında Google Chrome'un yeni bir sürümü. Chrome Canary'nin Chrome'dan ayrı olarak yayınlanmasının sebebi ise yeni sürümün henüz test sürecinde olması ve zaman zaman kritik hatalar verme riskinin olması. Böyle bir durumda kullanıcıları zor duruma düşürmek istemeyen Google, yeni sürümün yanı sıra kararlı mevcut Chrome sürümünü de kullanmanıza imkan tanımak için Canary'i şimdilik ayrı bir şekilde yayınlıyor.

Chrome Canary'nin tam olarak amacı ne?

Özellikle son dönemlerde diğer internet tarayıcılarına kıyasla belli bir kullanıcı kitlesini kaybeden ve bu tarayıcının daha az bellek ve batarya tüketen bir tarayıcı olabileceğini düşünen Google, Canary sürümünde ciddi bir altyapı değişikliğine giderek önceki sürümlere göre daha kullanıcı dostu bir tarayıcı sunuyor. Şu anda kararsız sürümü yayınlanan Chrome Canary, hatalar giderildikten sonra bir Chrome güncellemesi olarak yayınlanacak.

Aşağıdan şu anda test aşamasındaki Chrome Canary sürümünü Android cihazınıza yükleyebilir, tarayıcının masaüstü sürümüne ise bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

7
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
1
0
0
0