Google, Mesajlar Uygulamasına Yeni Güvenlik Önlemleri Ekliyor

10
6
1
1
0
Birçok şirkette olduğu gibi teknoloji şirketleri ve sosyal medya platformları da kullanıcılarının güvenliği için çeşitli özellikler geliştiriyor. Şirketlerin, kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için en çok üstünde durduğu nokta ise dolandırıcı şirketler tarafından atılan mesajlar.

Telefonların gelişmesiyle birlikte iletişim seçeneklerinin artması, bazı kötü özellikleri de beraberinde getirdi. Bazı dolandırıcı işletmeler, yasa dışı bahis siteleri insanlara mesajlar atmaya başladı. Şirketler de kullanıcılarını bu mesajlardan ve e postalardan korumak için çeşitli yollar geliştirmeye çalışıyor. İşte bu şirketlerden bir tanesi de Google.

Google, 12 Aralık’ta Google Mesajlar uygulamasını daha güvenli ve daha kullanıcı dostu yapmak için gerçekleştirdiği birkaç değişikliği duyurdu. Arama devinin yaptığı ilk değişiklik ise Onaylanmış SMS’ler (Verified SMS) oldu.

Onaylanmış SMS’ler, Google’ın, size mesaj gönderen işletmelerin sahtekâr olup olmadığını belirlediği bir özellik. Eğer ki Google, size mesaj gönderen işletmenin kimliğini doğrulayabilirse mesajlaşma başlığının üstündeki onaylanmış tik sembolüyle birlikte işletmenin logosunu göreceksiniz.

Onaylanmış SMS’ler ve İstenmeyen Mesaj Koruması

google mesajlar

Google, Onaylanmış SMS’ler özelliğini ABD, Hindistan, Meksika, Brezilya, Birleşik Krallık, Fransa, Filipinler, İspanya ve Kanada gibi ülkelerde yayınlamaya başladı ve bu ülkelerdeki firmalar bu mesaj sistemine kayıtlarını yaptırmaya başladı. Google, bu programını daha fazla ülkeye genişleteceğinin de sözünü verdi.

Google, ayrıca Mesajlar uygulamasına İstenmeyen Mesaj Koruması (Spam Protection) özelliğini de ABD’deki kullanıcılarına sunmaya başladı. Bu özellik, Mesajlar uygulamasının kullanıcılarını güvenli olmayan numaralara karşı uyarıyor ve bu numaraları engelleme seçeneği sunuyor. Bu özelliğin diğer ülkelerde ne zaman yayınlanacağı ise henüz belli değil.

Peki, siz arama devinin güvenlik ve kullanıcı dostu deneyim için geliştirdiği bu özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Google’ın aldığı bu önlemler, rahatsız edici mesajların önünü kesmeye yeter mi? Fikirlerinizi, yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.androidcentral.com/google-adds-verified-sms-and-spam-protection-messages
10
6
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
10
6
1
1
0