Google Bu Kadar Robotla Ne Yapacak

0
0
0
0
0
Geçtiğimiz Aralık ayından bu yana Google; robot üreten, robot parçaları üreten ya da robot üretiminde kullanılabilecek teknolojiler geliştiren firmaları satın alıp duruyor. Peki Google hangi firmaları kendi bünyesine kattı ve bunca robot teknolojisini ne yapacak?
Geçtiğimiz Aralık ayından bu yana Google; robot üreten, robot parçaları üreten ya da robot üretiminde kullanılabilecek teknolojiler geliştiren firmaları satın alıp duruyor ve henüz bu şirket alımlarının neden yapıldığına dair resmi bir açıklama gelmiş değil.
 

 Google Gizli İşler mi Çeviriyor?


Belki de! Ama hali hazırda Google'ın öncelikleri arasında bir sürücüsüz araç üretmek olduğunu da biliyoruz. Test aşamasına başlanmış olan bu aracın görselleri ve hatta kendi kendini kontrol ettiği bir video yakın bir geçmişte internete düşmüştü. Bu kadar çok robot firması alan Google'ın da bu prototipi üretim sürecine yakın zamanda geçmek istediği anlaşılıyor.
 

 Bir de Perde Arkası Var!


İyimser düşünerek Google'ın insanlığa faydalı olabilecek birçok projeye girişeceğini ve günlük hayatımızı kolaylaştıracak akıllı teknolojiler hatta gerçek robotlar üreteceğini düşünebiliriz; anacak satın alınan firmalar arasında çok ilginç isimler var.

İşte Google'ın robot ordusunu üretmek için aldığı şirketler:
 
  • Redwood Robotics - Şu anda en çok işleve sahip robot kolunu üretmiş olan firma (anasayfalarında korkutucu bir mesaj karşılıyor bizleri: Şirketimiz Google tarafından satın alındı ve şu an robot devrimini gerçekleştirmek için çalışıyoruz)
  • Holomni - Robotik tekerlekler üreten bu firmanın da ana sayfaı ilginç: Holomni Google tarafından satın alınmış ve dışarıya yaptığı her türlü tasarım ve üretim hizmetlerini durdurmuştur. Yıllarca birlikte çalıştığımız müşterilerimize teşekkürler.
  • Bot "N" Dolly - Robotik kameralar üreten bir prodüksiyon firması olan Bot and Dolly'nin web sitesi normal görünüyor; ama o da nesi? Alt kısımda yan kuruluşları olan Autofuss'a girdiğinizde dört bir yanın Google'dan haberlerle (Özellikle de Nexus) dolduğunu görüyorsunuz.
  • Boston Dynamics - Boston Dynamics de sitesi normal görünen şirketlerden (şimdilik) Ancak böyle bir şirketin varlığı bile korku salmaya yetiyor. Boston Dynamics DARPA ve Amerikan Silahlı Kuvvetleri için ürettiği robotlar ve prototiplerle tanınıyor ve evet, robot asker üretmenin peşindeler!
  • Deepmind Technologies - İşte bir başka korkutucu firma! Yapay zeka üzerindeki çalışmaları ile şu an için simülasyon ve oyun teknolojileri üreten Deep Mind'ın gerçekten derin bir düşünce sistemi var. Google bünyesinde diğerleri ile birleşip Voltron oluşturmamaları için bir sebep yok.
  • Meka Robotics - "Şirketimiz Google tarafından satın alındı ve şu an robot devrimini gerçekleştirmek için çalışıyoruz." (Bir kez daha aynı mesaj; hem de insansı robotlar üreten bir firmanın sitesinde)
  • Industrial Perception - Google'ın satın aldığı bu şirket ise görme yetisine sahip olan becerikli robotlar üretiyor.
 

 Android'in Arkasındaki Adam


Google bu kadar şirketi bünyesine katıp da gerçekten bir Voltron oluşturacak gibi duruyor. Üstelik bünyesine kattığı bu koca ekibi de "Google Robotics" adı altında bir departmanda toplamış olması da tedirginlik veriyor.

Ayrıca şu an Google Robotics bölümünün başındaki adamın da Android işletim sistemine hayat veren adam Andy Rubin olduğunu belirterek Google'dan gelecek olan mesajları bekleyelim.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0