Google'dan Avrupa’daki Veri Merkezlerine 3 Milyar Euro Yatırım

9
4
3
1
0
Google, önümüzdeki dönemde Avrupa’da yer alan veri merkezleri için 3 milyar doları gözden çıkardı. Böylece Amerikalı şirketin bu kıtada 2007 sonrası yaptığı toplam yatırımın değeri 15 milyar euroya ulaşacak.

Google’ın başındaki isim olan Sundar Pichai, firmanın gelecek planlarından bahsetti. Pichai, gelecek dönemde firmanın Avrupa’nın internet altyapısına 2007 sonrasında yaptıkları yatırımı 15 milyar euroya çıkaracaklarını açıkladı. Bu da 3 milyar euroluk bir yatırım anlamına geliyor.

Pichai, bu açıklamayı Finlandiya Başbakanı Antii Rinne ile Cuma günü Helsinki’de yaptıkları görüşmede açıklarken, yatırımın AB ülkelerine yıllık 13 bin kişilik istihdam yaratması bekleniyor.

google avrupa yatırımı

Pichai ayrıca firmasının yenilenebilir enerjiye ciddi bir yatırım yaptığını söyledi. Pichai bu açıklamayı, dünya çapında gerçekleşen küresel boykot öncesinde açıkladı. Amazon ve Microsoft gibi büyük ABD şirketleri de Google gibi bu boykota destek veriyor. 

Google’ın projesi, AB’de 1 milyar doların üstünde yenilenebilir enerji yatırımını destekliyor. Bu projeler arasında Belçika kıyılarına pervane kurmak, Danimarka’ya güneş enerjisi çalışması yapmak ve İsveç ile Finlandiya’da rüzgar enerjisi projeleri yapmak var. Google, ABD ve Güney Amerika’da da projeler gerçekleştiriyor. 

Pichai, projeleri hayata geçtiğinde firmanın temiz enerji üretiminin Washington gibi şehirlerin elektrik tüketiminden fazla olacağını belirtti.  

Kaynak : https://gadgets.ndtv.com/internet/news/google-plans-to-invest-eur-3-billion-in-european-data-centres-pichai-2104500
9
4
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
4
3
1
0