8K Video Aktarımı Yapabilen Bağlantı Kablosu: SuperMHL

0
0
0
0
0
CES 2015’te 4K ve 8K video oynatabilen televizyonlar tanıtılmıştı. Bu yüksek çözünürlükleri destekleyen TV ve monitörler popüler oldu.
CES 2015’te 4K ve 8K video oynatabilen televizyonlar tanıtılmıştı. Bu yüksek çözünürlükleri destekleyen TV ve monitörler popüler oldu.

Şimdi ise harici cihazlardan ekranlara yüksek çözünürlükte aktarım yapabilen kablo ihtiyacı ortaya çıkmış durumda. MHL de kullanıcıların bu isteklerini karşılamak için 8K video aktarımı yapabilen yeni bağlantı kablosu olan SuperMHL’i tanıttı. (Ama biz daha yeni 4K’ya geçmiştik.)Nokia, Samsung, Silicon image, Sony ve Toshiba’nın oluşturmuş olduğu konsorsiyumun mobil cihazlar için uygun olarak geliştirdiği ses ve video bağlantı standardı MHL, artık biraz daha büyük düşünüyor diyebiliriz. Uyumlu cihazlarda 120 fps’de 8K video aktarabilen bu bağlantı formatı, renk konusunda da kullanıcıları memnun edecek gibi duruyor. SuperMHL, 48 bite kadar desteklediği renk aralığıyla daha doğal ve canlı renklere olanak sağlıyor. Bağlandığı harici ekranlardan enerji çekebilme özelliği SuperMHL ile devam etmekte. Ayrıca bu seviye SuperMHL’de 40 watt’a kadar çıkabiliyor.

SuperMHL üstün ses kalitesiyle de dikkat çekmeyi başarıyor. SuperMHL’in desteklemiş olduğu ses teknolojileri arasında Dolby Atmos ve DTS-UHD yer alıyor. USB Type-C’ye benzer olarak SuperMHL’in de iki yüzü kullanılabiliyor. 4K’ya yeni yeni alışmaya başlıyorken 8K’ya geçmek biraz garip olacak gibi. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0