Türkiye, Gümrük Kapılarında Yapay Zekalı Sisteme Geçecek

40
1
1
1
1
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gümrük kapılarına ileri teknoloji yatırımlarının yapıldığını söyledi. Kurulan bu sistemler sayesinde hem transit ticaret hızlanacak hem de ülkeye kaçak şekilde giren mallara karşı önlem alınmış olacak.

Ticaret Bakanı Ruhsat Pekcan, Ticaret Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalarla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Pekcan; gümrük kontrollerinin uluslararası ticaretin hızını kesmeyecek, kamu sağlığı ve güvenliğini ön planda tutacak, yasadışı ticaretle etkili bir biçimde mücadele edecek teknolojiye dayalı bir altyapı kurulduğunu vurguladı.

Gümrük kapılarına yapılan teknolojik yatırımlarla oldukça uzun sürebilen gümrük kontrollerinin oldukça kısa bir süre içerisinde hızlı ve nitelikli bir biçimde gerçekleştiğini vurgulayan Pekcan, 68 adet X-Ray Araç ve Konteyner Tarama Sistemi’nin ticaret hacmi yüksek gümrüklere ve limanlara kurulduğunu dile getirdi. Bu teknoloji sayesinde aracın ve konteynerin röntgen filmi çekilerek gümrük kontrolleri pratik bir şekilde halledilecek.

Bu cihazlar sayesinde kaçakçılıkla da mücadele edileceğini belirten Pekcan, “Gümrüklerde kaçakçılığın önlenmesinde, kayıt dışılığın azaltılmasında etkinliği artırmak için yüksek teknoloji yatırımlarımız ve projelerimize bir yenisini daha ekliyoruz. Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğümüzce hayata geçireceğimiz ve TÜBİTAK tarafından tamamı yerli ve milli kaynaklarımızla geliştirilecek 'Tarama Ağı Projesi' ile yapay zekâ ve makine öğrenmesi teknolojileri kullanılarak araç veya yükün içerisindeki belirli özelliklere sahip yasa dışı suç ve tehdit unsurları otomatik tanımlanacak” şeklinde konuştu.

Giriş ve çıkışlar karşılaştırılacak

Kapıkule Gümrük Kapısı

Bakan Pekcan, gümrüklerden alınan X-Ray görüntülerinin Bakanlık Komuta Kontrol Merkezi’nde toplanacağını belirtti ve tek bir merkezden sevk, idare ve analizin yapılabileceğini ifade etti. Yeni sistemlerin ülkeye kayıt dışı şekilde giriş yapan ürünleri engellemede aktif rol oynayacağını söyleyen Ruhsar Pekcan şunları söyledi:

“Örneğin Habur’dan ülkemize girerken taranan transit bir aracın X-ray görüntüleri ilgili tüm birimler tarafından incelenebilecek ve araç Kapıkule’den yurt dışına çıkarken tarandığında görüntüler karşılaştırılabilecek. Bu sayede ülkemizden transit geçen eşyaların vergileri ödenmeksizin yurt içinde bırakılma girişimleri tespit edilecek, büyük oranda vergi kaybı önlenecektir.”

Bu sistemler sayesinde sürekli olarak yapılan kontrollerin önüne geçilmesi konusunda da fayda sağlanacağını söyleyen Pekcan, “X-ray sistemlerinde üretilen veri ve bilginin komşu ülke gümrük idareleriyle veri paylaşımı da sağlanarak, aynı aracın sınır geçişlerinde mükerrer taranmasının önüne geçilecek ve hızlı bir lojistik geçiş koridoru kurulmuş olacak.” dedi.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/ekonomi/gumruklerden-gececek-araclara-yapay-zeka-taramasi-geliyor,O2UUlMKs8EqpxiiMQq3hyQ
40
1
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
40
1
1
1
1