• Anasayfa
  • Bilim
  • Güneş'in Manyetik Alanı, Tahminlerden 10 Kat Daha Güçlü

Güneş’in Manyetik Alanı, Tahmin Edilenden 10 Kat Daha Güçlü Olabilir

10
2
1
1
1
Yapılan son analizlere göre Güneş, daha önce tahmin edilenden on kat daha kuvvetli bir manyetik alana sahip.

Belfast’taki Queen’s University ve Aberystwyth University tarafından yapılan bir araştıırmaya göre Güneş’in manyetik alanı, önceki tahminlere kıyasla 10 kat daha güçlü. 10 Eylül 2017’deki Güneş parlamalarını inceleyen gözlemevlerinden gelen verileri inceleyen araştırmacılar, daha önceki ölçümlerin hatalı olduğu sonucuna vardı.

Güneş’in manyetik alanı yalnızca akademik olarak ilginç olduğu için incelenmiyor. Güneş bizden çok uzakta olsa da manyetik alanının gezegenimiz üzerinde büyük etkisi var.

Güneş'in manyetik alanı, Güneş Sistemi’nin sınırlarını belirliyor. Gezegenleri kozmik ışınımlardan koruyan bir kalkan vazifesi de gören bu alan, büyük güneş parlamalarının da gezegenleri kavurmasının önüne geçiyor.

Güneş’in manyetik alanı kutup ışıklarından iklime kadar pek çok farklı konuda da etkilere sahip. Manyetik pusulaları etkileyebilen bu alan, GPS ve radyo iletişimine de etki ediyor. Gerçekten büyük bir manyetik fırtına, bütün bir kıtanın elektrik ağını geçici olarak devre dışı bırakan bir elektromanyetik darbeye neden olabiliyor.

Araştırmacılardan Kuridze, 10 gün boyunca inceledikleri Güneş yüzeyinde büyük bir patlama yakalayıp incelemeyi başardı. Patlamanın boyutları, hızı ve hareketini inceleyen araştırmacılar, Güneş’in manyetik alanının 10 kat daha kuvvetli olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, ilk defa olarak Güneş’in atmosfer tabakasında yaşanan olayları bu kadar net şekilde ve doğru olarak ölçtüklerini de söylüyorlar.

Kaynak : https://newatlas.com/sun-magnetic-field-ten-times-stronger/59092/
10
2
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
10
2
1
1
1