Güneş Paneli Verimliliğini Düşüren Kusur, 40 Yıllık Çalışmanın Ardından Belirlendi

44
23
2
2
0
Güneş panellerinde %2'lik bir enerji kaybına sebep olan ve uzun süredir belirlenemeyen kusur en sonunda bulundu.

Güneş panelleri, temiz enerji için oldukça önemli bir yere sahipti ancak verimlilik konusunda bazı kusurları bulunuyordu. Bilim insanları, artık bir gizem haline gelen verimlilik artışındaki bu engeli en sonunda aşmayı başarabildiler.

Yapılan yeni bir çalışmayla daha önce belirlenememiş olan ve güneş pili üretmek için kullanılan silikondaki materyal kusurunun taslağı çizildi. Bu kusur, güneş pillerinin ilk kullanım saatlerinde görebilecekleri %2 verimlilik düşüşünden sorumlu olabilir ki buna Light Induced Degradation (LID) adı veriliyor.

Bu oran düşük gibi gelse de dünyadaki güneş paneli çiftliklerindeki her panel göz önüne alındığında oldukça önemli bir miktara karşılık geliyor. Buradaki tahmini kayıp enerjinin Birleşik Krallık’taki 15 nükleer santralin üretebileceğinden daha fazla olduğu düşünülüyor.

Manchester Üniversitesi’nden ve araştırmanın yazarlarından olan Tony Peaker, güneş panellerinin çevresel ve finansal etkileri sebebiyle son 40 yıldır bilim insanlarının ve mühendislerin en öncelikli konularından bir tanesi olduğunu ifade ediyor.

Son 40 yılda yapılan 270 araştırmada sorun tam olarak belirlenememişti ancak yapılan son çalışmada silikondaki zayıflığı bulmak için 'Deep level transient spectroscopy' (DLTS) (Derin seviye geçici spektroskopi) adı verilen bir teknik kullanıldı.

DLTS analizinin sonucunda güneş pillerindeki elektronik şarjın güneş ışığına dönüştürülürken elektron akışının kapana kısıldığını ve bunun sonunca üretilebilecek elektriksel gücün seviyesinde azalma olduğu bulundu. Ekip, bu kusur sebebiyle güneş panelinin ısınana kadar bir nevi uykuda olduğunu söyledi.

Manchester Üniversitesi araştırmacısı ve araştırmanın yazarlarından olan Iain Crowe, “Kusurun varlığına dair kanıtımız var, şimdi yapılması gereken bunu gidermek” dedi. Temiz ve yenilenebilir enerjinin önündeki engellerden bir tanesi daha belirlendi ve artık çözüme çok yakın.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/scientists-identify-a-key-flaw-in-solar-panel-efficiency-after-40-years-of-searching
44
23
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
44
23
2
2
0