• Anasayfa
  • Yaşam
  • 50 TL'lik Hatalı Banknot, 50 Bin TL'den Satışa Çıkarıldı

Hatalı Üretilen 50 TL'lik Banknot, 50 Bin TL'den Satışa Çıkarıldı

149
40
6
6
6
Kahramanmaraşlı esnaf Eshabil Nalbantbaşı, Merkez Bankası'nda hatalı olarak basılan 50 TL banknotu satışa çıkardı. Nalbantbaşı, parayla ilgili 1 hafta araştırma yaptığını ve gerçek olması nedeniyle antika değerinde olduğunu belirtti.

Kahramanmaraş'ta esnaflık yapan Eshabil Nalbantbaşı, hatalı basımdan dolayı sağ üst köşesindeki 50 sayısının 0 rakamının tamamı, 5 rakamının da bir kısmı olmayan 50 liralık banknotu 50 bin TL'ye satıyor. Nalbantbaşı, bir bankaya gönderip kontrol ettirdiği paranın Türkiye Merkez Bankası tarafından hatalı basıldığını ve Türkiye'de sadece kendisinde olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş Sanayi Sitesi’nde esnaf olan Eshabil Nalbantbaşı, antika ve ilginç eşyalara merakı olduğunu hatta koleksiyon yaptığını belirtti. İş yerine gelen bir kişinin, ofisindeki antika eşyaları görünce kendisinde de 50 lira olduğunu ancak bir özelliği nedeniyle antika değeri taşıdığını söylediğini belirten Nalbantbaşı, "Hiç tanımadığım bir kişi ofisime geldi ve bunları görünce ben de antikaya merakımın olduğunu söyledim. Kendisinde de ilginç bir para olduğunu ve antika değeri taşıdığını belirtti. Ben de ilgilendiğimi söyledim. Parayla ilgilenmiyorum ama tesbih ve maket araç koleksiyonum var, onun için getirmesini istedim" dedi.

hatalı 50 tl 50 bin liraya satıyor

Paranın gerçek olması nedeniyle antika değerinde olduğunu ifade eden Eshabil Nalbantbaşı, parayla ilgili 1 hafta araştırma yaptığını söyledi. Aynı özellikte olan 100 liranın da olduğunu, kendisindeki 50 lira gibi rakamı eksik basılmış başka bir 50 lira bulunmadığını ifade eden Nalbantbaşı şöyle konuştu:

"Bir hafta boyunca internetten araştırdım ama böyle eksik basılan başka bir 50 lira yok. Günümün 12 saatini ayırdım bununla ilgili girdiğim tüm sitelerde taradım. 100’lük banknot gördüm fakat 50’lik hiç yok. Bu paradan Türkiye’de bir tek ben de olduğunu zannediyorum. Bu para, Türkiye Merkez Bankası tarafından basılmış olup, sıfırı eksiktir. Kıymetli bir para olduğu için antika değeri taşıyor ve ben de parayı aldım. Değerlendirmek istiyorum. Paranın 0'ı eksik ve 50 TL değil de 5 TL gibi gözüküyor. Ayrıca 5 liranın da bir kısmı eksik.

Bundan dolayı parayı değerlendirmek istiyorum. Para, merkez bankasının basmış olduğu bir paradır. Arka yüzü tamamıyla doğru, hiçbir eksiği yoktur. Sadece ön yüzündeki Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün olduğu sağ tarafta 0'ı eksiktir. Bunun için antika değeri olduğunu düşünüyorum. Para koleksiyonu olan bir arkadaşa satmak istiyorum. Benim para koleksiyonum olsa satmayacaktım ama değerini bilen, koleksiyon yapan bir arkadaşa satmak istiyorum ve 50 bin lira istiyorum ama koleksiyoncu ise vereceğim."

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/50-lirayi-hatadan-dolayi-50-bin-liraya-satiyor-41394824
149
40
6
6
6
Emoji İle Tepki Ver
149
40
6
6
6