• Anasayfa
  • Otomobil
  • Hava Kirliliği Oluşturan Araçlar, Amsterdam'da Yasaklanacak

Amsterdam, Hava Kirliliği Yayan Araçları 11 Yıl İçinde Yasaklayacak

33
5
1
0
0
Benzin ve dizel yağ ile çalışan araçlar, 2030 yılında Amsterdam'da yasaklanacak.

Hollanda’nın başkentinin havasının temizlenmesi adına 2030 yılında bütün dizel ve benzinli araçlar yasaklanacak. Şehrin meclisi durumu, “Hava kirliliği genellikle sessiz bir katil gibi işini halleder ve bu Amsterdam’daki en büyük tehlikelerden biri” şeklinde özetliyor.

Bisikletlerin Hollanda’da yaygın olarak kullanılmasına rağmen Hollanda’daki (özellikle Amsterdam ve Rotterdam’daki) yoğun trafik nedeniyle oluşan hava kirliliği, Avrupa standartlarını ihlal ediyor. Sağlık Bakanlığı, mevcut azot dioksit ve partikül madde emisyonlarının solunum yolu hastalıklarına yol açabileceğini ve bu hastalıkların kalıcı olabileceğini söylüyor.

Amsterdam Meclisi bu nedenle, şehirdeki bütün dizel ve benzinli araçların 2030 yılında yasaklanacağını ve yerine elektrikli veya hidrojen yakıtı kullanan araçlar geleceğini duyurdu. İlk iş olarak önümüzdeki yıl, 2005’ten önce üretilmiş bütün dizel arabalar şehirde yasaklanacak ve araç çeşitliliği kademeli olarak kaldırılacak. Bu sayede şehirde daha temiz bir hava olacak ve hastalıkların sayısı azalacak.

Kaynak : https://www.reuters.com/article/us-netherlands-pollution-amsterdam/city-of-amsterdam-to-ban-polluting-cars-from-2030-idUSKCN1S81XV
33
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
33
5
1
0
0