Havada Şekil Değiştirebilen Yapay Zekalı Ejderha Drone

67
11
4
4
4
Havada Şekil Değiştirebilen Yapay Zekalı Ejderha Drone
Tokyo Üniversitesi araştırmacıları, yer ile herhangi bir fiziksel bağlantısı bulunmayan ve havada şekilden şekle girebilen bir ejderha robotu geliştirdiler. Robotun hava araçları için önemli bir gelişme olduğu, pek çok çalışmaya ilham vereceği söyleniyor.

Japonya’da bulunan Tokyo Üniversitesi JSK Laboratuvarı araştırmacıları, Asya kültüründe önemli bir yere sahip olan ejderha figürünü sonunda robot formuna kavuşturdular. Hava araçlarının fizyolojisini değiştirebilecek olan bu robot, büyüleyici bir şekilde bağımsız olarak hareket edebiliyor. 

Her biri çift manevra kabiliyetine sahip olan 4 farklı itici motora sahip olan robot, ayrı ayrı bataryalardan güç alan, aralarında menteşelerle bağlanmış modüller içeriyor. Robotun komuta merkezinde ise Intel’in yapay zeka destekli yongası Euclid bulunuyor. Bu işlemci aynı zamanda çeşitli sensörler sayesinde çevresel etmenleri algılayabiliyor. Yani gören, duyan, karar verip uçabilen bağımsız bir ejderha robotu üretildi. 

Hemen aşağıda robot için pek de uygun olmayan kapalı alan testlerinden görüntüleri izleyeceksiniz: 

Mevcut drone teknolojilerinin kabiliyetini arttırma potansiyeline sahip bu robot, aynı zamada uçan robotların boyutlarını da etkileyici şekilde küçültmeyi mümkün kılıyor. Dragon adı verilen robot şu anda sadece 3 dakika havada kalabiliyor. Buna rağmen fazlasıyla çevik hareketler sergileyebiliyor. Araştımacılar, robottaki modül sayısını 12’ye çıkarmak, her iki uca da tutucular eklemek istiyorlar. Böylece Dragon’un nesneleri taşıması da sağlanabilecek. 

Zorlu kurtarma çalışmaları sırasında bu robotun kullanılabileceğini hayal etmek zor değil. Şu an için Dragon bir prototip olsa da yeni sürümlerinde deprem bölgelerindeki dar geçitlerden rahatlıkla geçebilecek esnekliğe sahip olabilir. 

Kaynak : https://futurism.com/dragon-flying-robot-change-shape/
67
11
4
4
4
Emoji İle Tepki Ver
67
11
4
4
4