Hawking Hayranı Olan ve Şimdiden Herkesin Gönlünü Kazanan Minik YouTuber Ahmet ile Tanışın

48
7
5
2
1
Henüz 10 yaşında olmasına rağmen kitap tavsiyeleri vererek YouTube’daki içerik çöplüğünde yeşeren bir minik arkadaşımız var. Kendisi son günlerde ünlü astronom Stephen Hawking’e “rahmetli” demesiyle, bu sözü söyler söylemez aldığı tepkiyle destek topladı. Ahmet ile tanışın.

YouTube’da yeşil uzaylı dansı yaparak, bir grup arkadaşınızla üçlü beşli takılarak saçma sapan videolar yayınlarsanız daha kolay tanınırsınız. Ancak kaliteli içerik çeker, kitap okur ve inceler, film tavsiye eder ya da eleştirirseniz adınızı kimse duyamaz. Duysa da unutulursunuz. Bu işe devam edebilmeniz için YouTube gelirleri yetersiz kalır, bir süre sonra yılgınlıktan siz de vazgeçersiniz. 

Ancak Türkiye gibi YouTube’un arama motoru olarak kullanıldığı bir ülkede bile kaliteli yayıncılık konusunda gerçekten iyi işlerin yapıldığı bir döneme giriyoruz. Artık insanlar izledikleri videoların kendilerine bir şeyler kazandırmalarını bekliyorlar. En azından anlamlı vakit harcamak için mizahın bile kaliteli olduğu bir yayıncılık dönemine geçiş yapmak gerekiyor. 

10 yaşındaki minik dostumuz Ahmet Şerif ise doğuştan bir bilim insanı. Kendisinin YouTube kanalında yayınladığı bir videonun kesiti ise son günlerde sosyal medyada ciddi şekilde destek topladı. Okuduğu kitaplardan bahsettiği bir yakın zamanda hayatını kaybeden astronom Stephen Hawking’i “Rahmetli Hawking” şeklinde andı. Bu sözlerinin ardından muhtemelen çekim sırasında odada bulunan bir akrabasından Ahmet’e itiraz geldi. 

“Stephen Hawking’e rahmetli diyemezsin, o kafir”

Videosunda Sharon M. Draper’ın “İçimdeki Müzik” kitabını ballandıra ballandıra anlatan minik Ahmet, belki de geleceğimize dair en büyük umudumuz olan çocuklarımızın en somut sembollerinden birisi. İnsanların dini inançlarına yönelik söylenen ifadelerin doğruluğunu tartışmak bir kenara, Hawking gibi bir figürün etkisini henüz 10 yaşındayken anlamış bir çocuktan bahsediyoruz. Yani mesele Ahmet’in Hawking’i “rahmetli” olarak anması değil, gönülden anması. Bunu yaparken kullandığı kelimenin önemi elbetteki yok, çünkü henüz 10 yaşında. 

Bu konudaki dini tartışmalara, kültürel jargonlara, çocuk yetiştirmeye dair söylenecek çok söz var. Ahmet ise tek başına söylenecek her şeye, yapılacak tüm tartışmalara cevap niteliği taşıyan bir beyne sahip. Temennimiz, bu küçük diyalogla gönlümüzü kazanan Ahmet’in kendi yolunda tanımadığı insanlar tarafından desteklenmesidir. Kendisinin YouTube kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.youtube.com/watch?v=nQEtJD2MQF4
48
7
5
2
1
Emoji İle Tepki Ver
48
7
5
2
1