Dünyadaki Hayat Uzaydan Gelmiş Olabilir

1
0
0
0
0
Dünyadaki Hayat Uzaydan Gelmiş Olabilir
Hepimiz uzayda hayat var mı diye merak ediyorken Panspermia isimli teori dünyadaki yaşamın uzaydan geldiğini söylüyor.

Dünyadaki birçok devlet ve özel kuruluşlar uzayda hayat olup olmadığıyla ilgili araştırmalar yapıyor ve insanların uzaya yerleşmesi için çeşitli planlar yapıyor. Tüm bu çalışmalar devam ederken Panspermia isimli teori, dünyadaki hayatın uzaydan geldiğini savunuyor.

Birçok kaynakta bu teori genel olarak uzayda yaşayan canlı organizmaların çeşitli olaylarla dünyaya taşındığını ve dünyada da bu organizmaların yaşamını sürdürebileceği maddelerin ortaya çıktığını savunurken aslında teorinin asıl içeriği bu değil.

Dünyanın oluşumuyla ilgili ortaya atılan bu teori, dünyanın ilk başlarda canlıların yaşayabileceği bir ortama sahip olmadığını hatta canlıların yaşaması için hiçbir kaynağın dünyada bulunmadığını; ardından tüm evrene dağılmış şekilde bulunan yaşam kaynaklarının dünyaya taşınmasıyla dünyadaki canlı yaşamının ortaya çıktığını gösteriyor.

Henüz doğruluğu kanıtlanmasa da milattan önce 5. yüzyılda ortaya atılan bu teori aslında dünyanın yaşama elverişli oluşunu gösteriyor. Öte yandan bu teori, tüm canlıların DNA'sının evrende yer aldığını ve canlıların bulunduğunu; bu DNA'ların dünyaya taşınmasıyla birlikte de uzaydaki yaşamın dünyaya taşındığını da anlatıyor şeklinde yorumlar olsa da şimdilik en mantıklı gelen dünyadaki yaşam kaynaklarının ortaya evrenden gelen tohumlarla ortaya çıktığı konusu.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0