Hem Dünya'yı Kurtaran Hem de Hayatı Güzelleştiren 8 Şehir

37
37
4
3
3
Küresel ısınmayla karşı karşıya olan Dünyamız için bazı şehirlerde önemli adımlar atılıyor. Bu listedeki metropollerde hayat kalitesi, alınan önlemler sayesinde artmaya başladı bile. Peki hangi çalışmalar yapılıyor?

Antarktika'daki buzulların erimesi gün geçtikçe hızlanırken yaklaşan küresel ısınma riski ve hava kirliliği hakkındaki çevresel bilinç de doğru orantılı olarak artıyor. Bilim insanları ise hava kirliliğinin sigaradan daha çok insan öldürdüğünü düşünüyorlar. Bu da artık şehir yönetimlerinin çalışma şekillerini değiştirmeye ve duruma el atmalarına sebep oluyor. Bu yazımızda sizlerle yaşamı daha güzel hâle getiren 8 şehri paylaşacağız.

8. Norveç, Oslo - Araçlar için bulunan park alanları bisiklet yollarına çevrildi:

Norveç'in başkenti olan Oslo, sahip olduğu yeşil alanları ve bol müzeleriyle tanınıyor. Oslo'nun şehir merkezindeki caddelerde bulunan 700 adet araç park yeri 2019 yılının başlarında tamamen kaldırılarak bisiklet yoluna çevrildi. Bu sayede halk bisiklet sürmeye teşvik edilirken aynı zamanda yine yönetim tarafından kurulan şarj istasyonları ile sürücülerin de elektrikli araçlara geçiş yapmasına olanak tanınıyor.

7. İngiltere, Londra - Karayollarına kıyım:

Londra yönetiminin 2003 yılında yürürlüğe soktuğu bir yasa ile şehre giren ve yoğun saatlerde işleyen araçlar ekstra ücret alınıyor. Yoğun rotalar üzerinde 2010 yılında ilk kez açılan bisikletlere ayrılmış özel yollarını 2019 yılında uygulamaya geçen sıfır emisyonlu hava kirliliği ve gürültü üretmeyen araçların kullanıma sokulması takip etti.

Hava kirliliğini daha da azaltmak için ise fazlasıyla iyi düşünülmüş bir plan hayata geçirildi. Londra'da bulunan caddelerin yarısı kişisel araçlardan temizleniyor ve toplu taşıma araçlarının şehir içerisinde saatte 15 mil (saatte 24 km) hızı geçmesine izin verilmiyor. Bunlara ek olarak Londra yönetimi şehrin ana caddelerinde ayrılmış bisiklet yolları oluşturmayı planlıyor.

6. Güney Kore, Seul - 2020 yılına kadar bütün zararlı araçlar temizlenecek:

2017 yılında Seul'de tamamlanan "otoyolun yürüyüş alanına çevrilmesi projesi"nden sonra 10 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan bu bölgedeki satışların da %42 oranında yükseldiği kaydedildi. 2025 yılına kadar Seul, Güney Kore yetkilileri şehir içerisinde 3.000'den fazla elektrikli otobüsü kullanmayı ve hâlihazırda bulunan rotaları da halkın kendi araçları yerine toplu taşımayı tercihe etmesi için geliştirmeyi hedefliyor.

5. İspanya, Madrid - şehir merkezindeki çevreyi kirleten araç olmayacak:

Madrid yönetiminin aldığı bir karar ile Kasım 2018'den itibaren şehir merkezine doğaya zarar veren bir araçla giriş yapmak tamamen yasaklandı. Yasa yürürlüğe girdikten sonra şehir merkezindeki trafik de %32 oranında azalarak fazlasıyla olumlu bir sonuç verdi.

4. Şaşılacak şey ama Çin, Pekin - Araçlar sadece belirli günlerde trafiğe çıkabiliyor:

Çin'in başkenti Pekin fazlasıyla katı kurallara sahip. Pekin'de kullanılacak olan araçların tümünün doğaya zararsız olması gerektiği gibi aynı zamanda bu araçlar sadece plakalarına göre belirlenen günlerde ve saatlerde trafiğe çıkabiliyorlar. Yeni kurulan bölgelerde ise Çin Hükümeti elektrikli araçlar dışındaki araçların kullanımını tamamen yasaklıyor.

3. Danimarka, Kopenhag - Yıllardır bisikletler için inşa ediliyor:

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da atılan adımlar çok daha büyük. Hâlihazırda 321 km uzunluğunda bisiklet yoluna sahip olan Danimarka, Kopenhag halkının %50'sinden fazlasının bisiklet ile ulaşımını sağlaması sebebiyle bisikletlere özel olarak süper otoyol inşa etme fikrinde karar kılmış. Şehrin 2025 yılına kadar tamamen karbonsuz yapılması planlanıyor.

2. Gürcistan, Batum - Plastik üretimi ve kullanımı sıfırlanıyor:

2019'un Nisan ayında Çevre Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda Gürcistan'da plastiğin üretimi, tüketimi ve ithalatı yasaklandı. Bakterilerle çok kısa sürede ayrışarak doğaya kazandırılabilen geri dönüşümlü poşetleri kullanıma sokan Gürcistan Hükümeti, yasayı ihlal eden kuruluşlara ilk olarak uyarı yapıyor, kuruluşların yasayı ikinci ihlalinde 185 dolar ve üçüncü ihlalinde ise 370 dolar para cezası uyguluyor.

1. Hindistan - 2030 yılına kadar tamamen elektrikli araçlara geçiş yapacak:

Hindistan'da bulunan en köklü şehirlerden birisi olan Chennai'da karşıdan karşıya geçebilmek için sayısız aracın çarpma tehlikesinden kurtulmak gerekiyor. Şimdi ise hükümet tarafından alınan karar doğrultusunda caddeler sadece yayalara açık meydanlar olarak düzenleniyor. Bu düzenlemelerin 2019 yılına kadar tamamlanması planlanırken 2030 yılına kadar ülkedeki tüm araçların elektrikli araç olacağına dair söz, yine Hindistan Hükümeti tarafından veriliyor.

Kaynak : https://brightside.me/wonder-places/11-cities-that-went-for-a-dramatic-change-to-save-the-planet-744510/
37
37
4
3
3
Emoji İle Tepki Ver
37
37
4
3
3