• Anasayfa
  • Bilim
  • Hintliler, Dünya’nın Manyetik Alanında Çatlak Buldu!

Hintliler, Dünya’nın Manyetik Alanında Çatlak Buldu!

5
2
0
0
0
Geçtiğimiz yıl Güneş'te yaşanan bazı olaylar, Amerika'daki radyo sinyallerininin kesintiye uğramasına sebep olmuştu. Hintliler, bu olayın Dünya'nın manyetik alanındaki çatlaktan kaynaklı olduğunu buldu.

Milyonlarca galaksi içerisinde hayat olan tek gezegen Dünya, en azından bildiğimiz bu. Yaşam alanımız hakkında her geçen gün hayran bırakan bilgilerle karşılaşıyoruz. Fakat bu onlardan biri değil, çünkü doğanın sanıldığı gibi mükemmel olmadığını gözler önüne seriyor.

GRAPES-3 isimli muon teleskobu, geçtiğimiz yıl kozmik ışınları kaydetmişti. Bizi, bu tarz ışınlara karşı Dünya’nın manyetik alanı koruyor. Ancak bulunan çatlak bilim adamlarını kaygılandırdı. Bu olaydan 40 saat önce Güneş'te meydana gelen nükleer olaylar dünyayı etkilemiş, ABD’de ve Güney Amerika ülkelerinde radyo sinyalleri kesilmişti. 

Hindistan’ın Tata Üniversitesi’nden bir ekip bu çatlağı araştırmaya başladı. GRAPES-3’ten gelen bilgiler üzerinde uzun süredir çalışan bilim insanları; bir simülasyon aracılığı ile magnetosferin çatladığını, ancak bunun geçici olduğunu açıkladı. Dünya’nın kendi manyetik alanını toparlayabileceği düşünülüyor. 

Kaynak : http://www.sciencealert.com/scientists-have-detected-a-crack-in-earth-s-magnetic-shield
5
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
0
0
0