HTC Yöneticisi: 5G, VR Filmleri ve Oyunları Coşturacak Bir Teknoloji Olacak

10
2
1
0
0
HTC Yöneticisi: 5G, VR Filmleri ve Oyunları Coşturacak Bir Teknoloji Olacak
5G teknolojisinin hayatımızdaki birçok şeyi değiştireceğiyle ilgili çeşitli öngörüler bulunuyor. Bu öngörülerden bir tanesi de HTC Vive’dan geldi. Şirket yöneticisi, VR oyunlarının ve filmlerin 5G teknolojisinde oldukça gözde uygulamalar olacağını söylüyor.

HTC Vive Ürün ve Strateji Kıdemli Başkan Yardımcısı Raymond Pao, sanal gerçekliğin (VR) 5G’nin gözde uygulamalarından bir tanesi olabileceğini söyledi. Pao, sadece yüksek bant genişliği ve düşük gecikmenin müşteri çekmede yeterli olmayacağına ancak 5G ağının bu iki özelliğinin sürükleyici bir deneyim için kilit nokta olduğuna inanıyor.

Pao, Ericsson’un raporunu baz alarak sanal gerçeklik filmlerinin ve bulut oyunculuğun 5G ile birlikte popülerlik kazanacağını söylüyor ve örnek olarak Işık Alanları (Light Fields) teknolojisinden bahsediyor. Işık Alanları, sinema salonlarında gördüğünüz 3 boyut teknolojisine göre çok daha gelişmiş bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde objelerin etrafında bile dolaşabiliyorsunuz.

HTC, yeni telefonlarına VR ve Işık Alanları teknolojilerini ekleyecek:

HTC Vive, Oculus Rift ya da Mixed Reality Headset sahibiyseniz uygulamayı ücretsiz olarak indirebilir ve bir bakış atabilirsiniz. Şu an için sadece görseller gösterebiliyor dolayısıyla bu teknolojiyle izlenecek filmler için kat edilmesi gereken mesafeler bulunuyor. HTC, Işık Alanları teknolojisini kullanan filmlerin ve 5G destekli VR deneyiminin yaygınlaşması beklentisi içerisinde VR ve 5G’yi gelecekteki telefonlarına entegre etmeyi planlıyor. Pao, bu tarz VR uygulamalarının 5G’nin popüler olmasından 1-1,5 sene sonra oldukça hızlı bir şekilde evrimleşeceğini umuyor.

Peki siz 5G, VR ve Işık Alanları teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu teknolojiler gelecekteki film ve oyun anlayışımızı kökünden değiştirebilecek mi? Fikirlerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.gsmarena.com/htc_exec_says_that_immersive_vr_games_and_movies_will_be_the_killer_app_for_5g-news-39485.php
10
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
2
1
0
0