HTTP ile HTTPS Arasındaki Fark Nedir?

6
3
1
0
0
İnternet aleminin bu iki önemli protokolü arasında ne gibi bir fark bulunmakta?

Artık çoğu internet sitesinin URL'sinde http yerine https kullandığını görmüşsünüzdür ve muhtemelen bu durum sizin de dikkatinizi çekmiştir.

Peki bazı sitelerin URL'leri http iken diğerleri neden https şeklinde?

Http'ye göre daha farklı ve etkili bir şifreleme yapısına sahip olan https bu sayede daha güvenli bir platform sunmakta.

Özellikle ödeme alan web siteleri, yoğun olarak https kullanıyor ve Google, kullanıcı ve platform güvenliği açısından sitelere https'e geçmeleri için bildirimlerde bulunmakta. Https, güvenli metin aktarma iletişim protokülüdür ve standart http'ye SSL eklenmesi ile oluşur. Bu da web sitelerinin iletişiminin şifrelenmesi demek.

Https, sahip olduğu şifreleme sistemi sayesinde işlemlerinizin üçüncü bir kişi tarafından görüntülenmemesini, bilgilerinizin ulaşılmaz olmasını sağlar. Http'nin ise bilgi aktarım sisteminde herhangi bir şifreleme durumu söz konusu değildir.

Https'de mevcut olan SSL Dijital Sertifikası, tarayıcıların süzgecinden geçer. Şöyle ki; siz https ile şifrelenmiş bir sayfaya erişmek istediğinizde sayfanın sertifikasının tarayıcı tarafından tanınmış olması gerekir. Eğer sertifika tanınmıyor ise tarayıcı kullanıcıya sertifikaya güvenip güvenmediğini sorar.

Yani sonuç olarak -teknik detayları bir kenara bırakırsak- genel olarak baktığımızda Https, Http'ye göre çok daha güvenlidir ve özellikle içinde bulunduğumuz siber çağda güvenliğin internet kullanıcısı için her şey demek olduğunu göz önünde bulundurursak; Https son derece önemlidir diyebiliriz.

Tabii yukarıdaki haberimizde de görebileceğiniz gibi bazı her zaman istisnalar olmakta.

Kaynak : http://sosyalmedya.co/http-ve-https-aralarinda-ki-fark-ve-neden-onem-vermelisiniz/
6
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
3
1
0
0