Hyundai’nin Üstü Güneş Enerjili Otomobili Asfalta İndi

47
4
2
1
1
Hibrit ve elektrikli araçlar konusunda çalışmalar düzenleyen Hyundai, geçtiğimiz yıl araçlarının üstüne güneş paneli eklemek istediğinden bahsetmişti. Hyundai, bu açıklamasının ardından Sonata Hybrid isimli aracının tavanına güneş panelleri ekleyerek aracın tükettiği enerjiyi üretmesini de sağlamayı hedefliyor.

Güneş panelleri, ücretsiz enerji kaynağı olan güneşten enerji toplamak için fazlasıyla etkili bir yöntem ve dünya üzerinde birçok yerde de kullanılıyor. Hyundai, kendi aracına da bu sistemi ekleyerek aracındaki güç tasarrufunu artırmayı hedefliyor.

Hyundai, geçtiğimiz sonbahar döneminde araçlarına güneş panelleri yerleştirme konusundaki planlarını açıklamıştı. Şimdiyse otomotiv firmasının ilk güneş panelli aracı hazırlandı. Sonata Hybrid isimli araç şu anda Kore'de satışa çıktı ve yakın zamanda Kuzey Amerika'ya gelmesi bekleniyor.

hyundai sonata hybrit

Hyundai, aracının elektrik güç kaynağına yardımcı olması için aracının tavanına güneş panelleri yerleştirirken karbondioksit salınımını da düşürmeyi hedefliyor. Güneş panellerinin aracın günlük enerji ihtiyacının %30 ila %60'ı arasında da bir bölümünü de karşılaması bekleniyor. Aracın günlük altı saatlik bir şarjla yılda 1.300 km daha fazla gidebileceği düşünülüyor.

Yılda 1.300 kilometrelik bir artık çok büyük bir geliştirme olmasa da araçların tavanında bulunan güneş panellerinin hibrit ve tamamen elektrikli araçlar için bir potansiyeli bulundurduğunu gösteriyor. Hyundai, tavanına yerleştirdiği güneş panelleriyle bu teknolojinin yalnızca lüks markalara ya da deneysel araçlara özel olmadığını da ortaya koyuyor.

Kaynak : https://www.engadget.com/2019/08/06/hyundai-solar-roof-new-sonata-hybrid/
47
4
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
47
4
2
1
1