• Anasayfa
  • Yaşam
  • İçişleri Bakanlığı: Mahalle Denetim Ekipleri Oluşturulacak

İçişleri Bakanlığı Tüm İllere Genelge Gönderdi: Mahalle Denetim Ekipleri Oluşturulacak

36
19
5
2
2
Tüm illerdeki valiliklere yeni bir genelge gönderen İçişleri Bakanlığı, alınacak yeni tedbirleri açıklarken Mahalle Denetim Ekipleri'nin oluşturulacağını bildirdi.

Tüm dünyada günlük koronavirüs vakalarında artış görülmeye başlanmasıyla birlikte ‘ikinci dalga’ sesleri daha yüksek sesle çıkmaya başladı. Türkiye’de de son birkaç gündür günlük COVID-19 vaka sayısında artış gözlenmekte ve İçişleri Bakanlığı, söz konusu artışın önüne geçmek amacıyla 81 ilin valiliğine yeni bir genelge gönderdi.

Milliyet tarafından aktarılan bilgiye göre ‘İzolasyon Tedbirleri’ konulu genelge, “izolasyona tabi tutulan kişiye ait bilgilerin İl Sağlık Müdürlüklerinden temin edilmesi ve denetlenmesi” hatırlatılırken, evde izolasyona tabi tutulan COVID-19 tanılı ya da temaslı kişilerin halk sağlığını ciddi anlamda riske attıklarına dikkat çekildi.

covid-19 türkiye

İçişleri Bakanlığınca 81 ildeki valiliklere gönderilen genelgeye göre alınacak önlemler:

  • İlgili birimler arasında koordinasyon tesis edilerek, test sonuçları pozitif olan ve evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymaları, elektronik imkanlar da olmak üzere her türlü tedbir alınarak muhakkak sağlanacak.
  • Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekipleri” oluşturulacak.

denetim

  • Bu ekiplerin yaygın ve etkin şekilde mahalle bazlı izleme ve takip çalışmalarını yürütülebilmesi için mahalle denetim ekiplerinde; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimleri personelinin yanı sıra okul müdürleri ve öğretmenlerin, din görevlilerinin, muhtarlar ve azalarının, apartman ve site yöneticilerinden temsilcilerin (mahalle veya idari birimin büyüklüğü dikkate alınarak 5, 7, 9 veya 11 temsilci şeklinde) görevlendirilmeleri sağlanacak.
  • Yapılan her türlü bilgilendirmeye karşın evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında; Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacak. Konusu suç teşkil eden eylemlere ilişkin TCK’nın 195’inci maddesi uyarınca gerekli adli işlemlerin başlatılacak.
Kaynak : https://www.milliyet.com.tr/gundem/son-dakika-icisleri-bakanligindan-yeni-corona-virus-genelgesi-81-ile-gonderildi-6282071
36
19
5
2
2
Emoji İle Tepki Ver
36
19
5
2
2