Aktivistler Şimdi de Porsche’yi Hedef Aldı: Protesto Uğruna Altlarına Yaptılar!

27
5
3
0
0
Sanat eserlerine saldırıları ile tanınan iklim aktivistleri, bu sefer de Porsche otomobil müzesinde kendilerini zemine yapıştırdı. Geceyi karanlıkta ve soğukta geçiren protestocular, ellerine zemine yapıştırdıkları için tuvalete gidemedi ve altlarına yaptı.

Sürekli olarak enteresan protestoları ile dikkat çeken iklim aktivistleri son aylarda sürekli olarak sanat eserlerini hedef alıyordu. Önce Mona Lisa, Daha sonra Son Akşam Yemeği ve Boticelli’nin Primavera tablosu, Van Goh’un Ayçiçekleri tablosu ve son olarak da Claude Monet'in Les Meules tablosu aktivistlerin hedefi olmuştu. Daha sonrasında ise bazı aktivistiler Aston Martin’in Londra’daki mağazasına sprey boyalarla saldırmıştı.

Dün ise farklı bir grup aktivist, Porsche’nin otomobil müzesi Porsche Pavillion’a girerek kendilerine zemine yapıştırdı. Müzenin kapanmasıyla aktivistler müzede mahsur kaldı.

Petrol ve emisyon protestosunu petrol bazlı yapıştırıcı (!) ile yaptılar

Kendileri Scientist Rebellion (Bilim İnsanları Direnişi) olarak tanımlayan bir grup, geçtiğimiz gün öğlen saatlerinde Wolfsburg’daki Porsche Pavillion’a girerek kendilerini bir Porsche 911 GT3’ün önüne petrol bazlı yapıştırıcı ile yapıştırdı. Tıpkı Aston Martin mağazasına saldıran aktivistler gibi petrol arama çalışmalarının durdurulmasını ve karbon emisyonlarının azaltılmasını talep etti.  

Protestoya katılan 9 aktivist, Alman hükümetinden otoyollardaki hız sınırlamasının tüm araçlar için 100 km/s’ye düşürülmesi gerektiğini ve halkın toplu taşımaya teşvik edilmesini hatta gerekirse zorlanmasını savundu. Porsche ve şirketin sahibi olan Volkswagen’ın Alman hükümetine baskı yaparak bu tarz yaptırımların önüne geçtiğini ve ceplerini doldurmak için otomobil sattığını iddia eden aktivistler, yerlerinden kalkmayacaklarını belirtti.

Porsche Pavillion yetkililerin kendilerine getirdikleri yemekleri açlık grevinde oldukları için kabul etmeyen protestocular, müzeden ayrılmayı reddettikleri için görevlileri müzenin kapanış saatinin ardından ışıkların ve ısıtma sistemlerinin kapanmasıyla karanlıkta ve soğukta kaldı.

Müzenin güvenlik görevlilerinin araçların park ışıklarını kullanarak etrafı az da olsa aydınlatmasının ardından protestoculardan birisi, yere yapıştırdığı elindeki kan pıhtılaştığı için hastaneye kaldırıldı ancak diğer protestocular müzede kalmaya devam etti. Güvenlik görevlilerine bağırarak onları “kapitalizmin köpeği” olarak nitelendiren protestocular, tuvaletleri geldiğinde görevlilerin onlara yardımcı olmaması nedeniyle altlarına yapmak zorunda kaldı.

Daha sonra sabah erken saatlerde polisler tarafından zorla dışarı çıkarılan ve gözaltına alınan protestocular, sosyal medyada alay konusu oldu. Pek çok Twitter kullanıcısı protestocuların isteklerini saçma buldu ve petrol karşıtı protestocuların hammaddesi petrol olan yapıştırıcı ile kendilerini yapıştırmasıyla dalga geçti.

Son dönemde sıkça vandal protestolarla medyanın gündeminde olan protestocular, amaçları her ne kadar iyi olsa da bu garip protestolar yüzünden ciddiye alınmamaya başlandı. Bu yaşanan son olayın ardından protestocuların sıradaki hedefi ise merak konusu oldu.

Kaynak : https://www.sportskeeda.com/pop-culture/news-irony-using-glue-made-petroleum-porsche-climate-protest-leaves-netizens-splits
27
5
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
27
5
3
0
0