16 Yıldır Jelatini Bile Sökülmeyen İlk iPhone’un Kutusu Açıldı: Değeri 750 Bin TL! [Video]

14
3
2
1
0
Marques Brownlee, 2007'de satılmaya başlayan ilk iPhone'un bugüne kadar korunan bir örneğinin kutusunu ilk kez açtı.

Teknoloji dünyasının en yakın takip edilen isimlerinden Marques Brownlee, 2007’de piyasaya sürülen ilk iPhone’un hiç açılmamış, üzerine jelatini dahi duran kutusunu açtı. Akıllı telefon dünyasını şekillendiren kutunun içindeki iPhone da ilk kez çalıştırıldı.

Kutunun açılışı, bir yandan da telefon dünyasının yıllar içinde nasıl yollardan geçtiğini ve ne denli geliştiğini gösterdi. Devasa SIM kartlardan nano SIM kartlara geçişimiz, tuğla gibi paketlerin yerini alan, içinden sadece telefon çıkan kutular ve iOS’un ilk sürümü, iPhone’un ilk arayüzüyle kısa bir zaman yolculuğuna böyle çıktık:

İlk iPhone'un kutu açılışı:

ilk iphone

İlk iPhone’un kutusu, Apple’ın sadelik anlayışının da ilk meyvesini gösteriyor. Kutunun ön kısmında sadece iPhone fotoğrafı ve “Lucky you (Ne mutlu sana).” yazısı yer alıyor.

ilk iphone

Kutuyu açtığımızda karşılaştığımız manzara ise bugünden farksız. İlk önce telefonla karşılaşıyor, ardından kutunun derinliklerine iniyoruz. Tabii bu derinlik kısmında bugün bir şarj kablosu dışında bir şey bulunmuyor.

ilk iphone

İlk iPhone’un kutu içeriğinde ise şarj kablosunun yanı sıra şarj adaptörü ve kulaklık yer alıyor. İlk iPhone, sadece 1.400 mAh’lik bataryasını 5W adaptör ve 30 pinli USB kablosuyla dolduruyordu.

İlk iPhone’un neden bu kadar önemli ve açılmamış kutusunun neden 40 bin dolar gibi ütopik bir değere sahip olduğunu anlamak için, aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz:

14
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
14
3
2
1
0