İngiltere’deki Gençlerin, Arkadaşlarını Evlerine Arabayla Bırakmaları Yasaklanabilir (Nasıl Yani?!)

6
3
2
1
0
Bildiğiniz gibi ülkemizde yeni ehliyet alan sürücülere iki sene boyunca “aday sürücü” statüsü veriliyor ve bu sürücülerin normal ehliyet sahibi kişilerden bazı farklı bulunuyor. Buna benzer bir uygulamanın İngiltere’de de yürürlüğe girmesi, yetkililer tarafından değerlendiriliyor.

Birleşik Krallık, genç sürücülerin araç kullanımına sınırlama getirme sistemi üzerinde çalışıyor. Buna göre yetkililer, 25 yaşından küçük yeni sürücülerin arkadaşlarını yolcu olarak yanlarına almamaları yönündeki uyarıları değerlendiriyor.

Birleşik Krallık Karayolları Bakanı Richard Holden yaptığı açıklamada, 25 yaşın altındaki yeni sürücülere “aşamalı ehliyet” adı verilen bir sistemin getirilmesi üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Peki nedir bu aşamalı ehliyet?

"Aşamalı ehliyet" trafik kazalarını azaltabilir

Bakan Holden, karayolu güvenliği için İngiltere'deki ehliyet kurallarının değiştirilerek 25 yaşın altındaki yeni sürücülerin arkadaşlarını yolcu olarak yanlarına almamaları yönündeki çağrılarını değerlendireceği açıkladı. 

'Aşamalı ehliyet' olarak adlandırılan bu uygulama, 25 yaşına gelmeden ehliyet sınavını geçen herkesin benzer yaştaki diğer kişileri taşımasına izin verilmesinin önüne geçecek. Uygulamaya göre gençlerin, akranlarını evlerine bırakmak için bir yıl beklemesi gerekecek.

Şu anda geçerli olan mevzuata göre acemi sürücülerin iki yıllık bir deneme süresi bulunuyor ve bu süre zarfında ehliyetleri iptal edilmeden önce sadece altı ceza puanı biriktirmelerine izin veriliyor. Parlamento, önümüzdeki ay Karayolu Trafiği Yeni Sürücüler Yasası'nın geleceğini değerlendirecek ve Karayolları Bakanı Holden'ın 16 Mayıs'taki değişiklik planlarına göre hareket edecek.

Yetkilier, artan trafik kazalarının büyük bir yüzdesinde gençlerin yer alması nedeniyle bu fikri değerlendireceklerini açıkladı. Bu uygulamanın yaşanan kazaların birçoğunu engelleyeceği düşünülüyor. 

Peki ülkemizdeki uygulama nasıl?

Aslında İngiltere’nin şu anda kullandığı sistem, ülkemizde geçerli olan sisteme epey benziyor. Şu anda yaş fark etmeksizin yeni ehliyet alan kişiler, 2 senelik bir zaman dilimi için “aday sürücü” olarak adlandırılıyor. Neredeyse normal ehliyet sahipleri ile aynı imkanlara sahip olsalar da tabi ki bazı noktalarda ufak farklılıklar bulunuyor. 

Bizdeki uygulamaya göre yeni ehliyet alan sürücüler, 2 sene boyunca 0.20 promil alkole kadar trafiğe çıkabiliyor. Bu promili geçmeleri durumunda ceza puanına bakılmaksızın ehliyetleri iptal ediliyor. Normal ehliyet sahiplerinde ise bu seviye 0.50 promildir. Ek olarak sürücüler para cezası öder ve ehliyetlerine 2 ay süreyle el konulur.

Diğer yandan ceza puanlarında da bazı farklılıklar var. Aday sürücülerin, iki sene içerisinde yalnızca 75 ceza puanı biriktirmesine izin veriliyor. Bunun geçilmesi durumunda ehliyet iptal ediliyor. Standart ehliyet sahipleri için ise bu süre bir yılda 100 ceza puanı olarak sınırlandırılıyor ve geçilmesi durumunda ehliyete 2 aylığına el konuluyor. 

Yaygın bilinen bir kanının aksine aday sürücüler, 2 sene boyunca tek başına şehir dışına çıkabiliyor ve uzun yolculuklar yapabiliyor. 

Kaynak : https://www.autoexpress.co.uk/car-news/consumer-news/92196/calls-for-special-licences-to-limit-young-driver-freedoms
6
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
3
2
1
0