• Anasayfa
  • Bilim
  • İnsanlar Tarafından Yapılan Tüm Şeylerin Dünya Üzerindeki Toplam Ağırlığı Ne Kadar?

İnsanlar Tarafından Yapılan Tüm Şeylerin Dünya Üzerindeki Toplam Ağırlığı Ne Kadar?

3
0
0
0
0
Gezegenimiz hem bizi, hem de bizden kaynaklı şeyleri sırtında taşırken ne kadar bir yükün altına giriyor?

Günümüzden geçmişe dönüp baktığımızda, insanlığın Dünya üzerinde bıraktığı büyük etki göz kesinlikle göz ardı edilemez. Peki tam, net bir sayı olarak, Dünya'daki ''ayakizimizin'' ağırlığını hesaplamamız mümkün mü?

Bu ayakizinden kastımız, ürettiğimiz en basit cep telefonundan tutun da dev binalara, kullandığımız otomobillere, hatta şehir merkezlerinden uzaklarda meydana getirdiğimiz dev çöp yığınlarına kadar, yani kısacası insanın elinden çıkan her şey.

The Antropocene Review tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, bahsettiğimiz şeylerin bulunduğu katman olarak ele alınan teknosferdeki şeylerin toplam ağırlığı tam 30 trilyon ton! Teknosferin kütlesi, şehirlerin ve yolların, ekili alanların ve insan tarafından değiştirilmiş diğer peyzaj alanlarının kalığı ve yoğunluğunun hesaplanarak ulaşılan sonuçlara göre şekillenmiş. 

Ancak araştırmanın asıl hedefi, insan kaynaklı oluşan artıklarla alaklı. Zira teknosfer olarak adlandırılan katmanın çoğunluğu, adını sizin de tahmin edebileceğiniz gibi teknoloji sonucu oluşan atıklardan almakta. 

Teknosferden bir önceki katmanı fosiller oluşturmaktaydı. Şimdi ise tekno-fosil olarak adlandırılan insan artıkları, yeni bir katman oluşturma yolunda ilerlemekte. Üstelik araştırmacılara göre bu yeni katmanın zaman içinde ortadan kalkması gibi bir durum söz konusu değil. Fosiller bir şekilde zamanla doğada kaybolabiliyor, ancak özellikle teknoloji bazlı ürünlerden kaynaklı oluşan bu yeni katmanın yok olması, çok çok zor.

Sonuç olarak; Dünya'ya tam 30 trilyon tonluk bir yük bırakmış durumdayız ve her geçen gün bu yük, giderek ağırlaşıyor. Üstelik sonu pek de iyi değil.

3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0