Karışık Yükledik: İnsanlığın Bir Sonraki Sürümünde Görmeyi Dört Gözle Bekleyeceğimiz Özellikler

10
3
2
1
1
Günlük hayatımızda oradan oraya koştururken bazen ‘insan’ olmaktan bile şikayet edebiliyoruz. Daha az uykuyla yaşamak, daha az yorulmak hepimizin ütopik hayalleri arasında. İzlediğimiz filmlerde gördüğümüz ‘süper insanlar’dan biri olmayı kim istemezdi ki?

Bugün insanlığa bir güncelleme geldiğini hayal edelim, aldığımız bu yeni güncellemeyle birlikte belki de şimdiye kadar yapamadığımız birçok şeyi kolayca yapabilirdik. Hayatımızdaki eksikler giderilir, bug’lar düzeltilir ve çok daha kolay bir hayat sürebilirdik. 

Yüksek ihtimalle böyle bir güncellemeyi yüklerken bile problemlerle karşılaşırdık, kimilerimizin belleğinden bazı anılarını silmesi bile gerekebilirdi. Zira bizi bir üst seviyeye taşıyacak güncelleme, devasa boyutlara sahip olurdu. Ancak güncellemeyle gelen özellikleri düşününce birkaç anıyı silmeye değerdi.

Yıl olmuş 2023, hala içecek su bulamayan insanlar var ve bu durum epey can sıkıcı. Yeni güncellemeyle herhangi bir suyu ağzımızda arıtabilir ve böylece her suyu güvenli bir şekilde içebiliriz.

 arıtma su

Otobüse deodorant sıkmadan binen insanlar için de harika bir güncelleme bu çünkü artık vücudumuz kendi kendini temizleyebiliyor. 

kendi kendini temizleyen deri

Cem Yılmaz’ın da dediği gibi “Yer çekimsiz ortamda çilek yiyelim ama muz tadı gelsin.” E tabii ki neden olmasın! Yeni güncellemeyle birlikte istediğimiz yiyecekten dilediğimiz tadı alabiliriz.

 uzayda çilek yiyen astronot

Aldığımız derin yaraların izlerini ömür boyunca ‘iz’ olarak taşımamız oldukça saçmaydı. Neyse ki bu sorun da giderildi; artık yaralarımız kendi kendini iyileştirebiliyor. Bu sebeple trafik kazalarında olan arabalarımıza oluyor. (Tabii siz yine de evde denemeyin.)

trafik kazası

Aynı zamanda vücudumuz artık hiçbir deformasyona uğramıyor. Yani ‘yaşlı’ görünmek tarih oldu; artık vücudumuz kokmuyor, saçlarımız dökülmüyor ve gözlerimiz bozulmuyor. Turuncu Doritos hariç hiçbir yerde ayak kokusu bile yok! Aile fotoğraflarında herkes aynı yaştaymış gibi görünüyor. 

yaşlanmamak

Okyanusların altında keşfedilmeyi bekleyen koca bir dünya var; çünkü artık suyun altında nefes alabiliyoruz. Köpek balıklarına yem olmayacağımız koylarda şimdiden yeni su altı şehirleri kurmaya başladık bile.

su altı şehri

Konserde en önde oturmak için çok daha fazla para ödememize de gerek kalmadı. Güncellemeyi yükleyenler gözleriyle zoom yaparak dinlediği şarkıcının saç tellerine kadar görebilecek. Üstelik bu yeni ‘süper gözler’ UV ışınlarına karşı da koruma sağlıyor ve karanlıkta daha iyi görebiliyor.

göz

Gitar çalmak, resim çizmek veya bir dil öğrenmek için aylarca kursa gitme devri de kapandı. Bir elinizle resim çizip diğeriyle müzik aleti bile çalabilir; ya da her iki elinizle de resim çizebilirsiniz. Herkes yapabiliyor olsa da sanatçılar hala bu konuda farkını ortaya koyuyor.

resim çizmek

Enerjimiz hiçbir zaman tükenmiyor çünkü vücudumuz kendi kendini şarj edebiliyor. Bunun için de 10 dakikalık bir mola yeterli. Hatta bunun için şarj istasyonları kurulmaya başladı bile. 

şarj istasyonu

Soğuk havalarda üşümek, sıcak havalarda serinlemek de çok daha kolay. Yeni süper gelişmiş vücudumuzda sıcaklık ayarlama seçeneği bulunuyor. 

vücut sıcaklığı

Güncellemeyi yükleyen tüm insanların kan grubu ve organları da birbiriyle uyumlu. Geleneklerine sadık büyüklerimiz dışında kimse organ nakli sorunu yaşamıyor. Tabii ölümler de azaldı. 

kan bankası

İletişime geçmek istemediğimiz kişileri artık 'hayatımızdan' engelleyebiliyoruz. Böylece bu kişilerin yüzü bile bulanıklaşıyor; ayrılıklar da artık daha acı verici. Tıpkı Black Mirror bölümü gibi.

engel

Ayrılık sonrası anıları hatırlayıp üzülmüyoruz da çünkü zihnimizin kontrolü tamamen bizde! Dilediğimiz anıyı silip, unuttuğumuz bir şeyi hatırlayabiliyoruz. 

zihin kontrolü

Kulaklıklar da tarih oldu. Duyduğumuz tüm sesleri kapatabiliyor, bir kişinin sesini açabiliyoruz. Toplu taşımada tüm sesleri kapatıp eve başımız ağrımadan gitmek harika!

tüm sesleri kapatmak

Vücudumuzdaki uzuvları da dilediğimiz gibi büyültüp küçültebiliyoruz. Böylelikle yataktan kalkmadan ışığı kapatabileceğiz. Hatta biraz daha zorlasak mutfaktan su bile alırız. 

uzuvları büyültüp küçültmek

Mouse ve klavyelerle de vedalaştık; artık bilgisayarları beynimizle kontrol edebiliyoruz. Güncellemeden önce yeni ekipman alanlar seri üzgün. 

bilgisayar kontrolü

Her ne kadar biz bu içeriği eğlence amacıyla hazırlamış olsak da birçoğu gelecekte görebileceğimiz teknolojiler. Bundan 50 yıl önce kendi kendine evi süpüren robotları bile hayal edemiyorduk; bu sebeple teknolojinin bize sunabileceklerine bir 'sınır' koymak mümkün değil. 

Şimdilik kolumuz, bacağımız uzamıyor veya bilgisayar kullanmak için bilgisayara ihtiyaç duyuyor olsak da çok daha büyük problemlerimiz var. Sonuçta hala karnını doyuramayan, içecek su bulamayan insanlar var. 

Yapay zeka araçlarıyla yaptığımız bu eğlenceli içeriklerimize de bir göz atabilirsiniz: 

10
3
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
10
3
2
1
1