0
0
0
0
0
Yenilebilir enerji kaynaklarına bir yenilik daha geliyor. Bu içeriğimiz de sizlere 6 tane kinetik enerjiniz ile elektrik üreten ürün veya platformu listeledik.

Bildiğimiz gibi, doğal elektrik üretimi denilince aklımıza ilk gelen: ülkemiz de olması gerektiği kadar çok kullanılmayan “Rüzgar türbinleri” ve “Güneş Panelleri”dir.

Ancak, alternatif enerji kaynakları listesine gün geçtikçe yeni bir keşif veya proje ekleniliyor ve bizde bu içeriğimizde insanların kinetik enerjisi ile elektrik üretebilen 6 tane müthiş mi müthiş alternatif enerji kaynağını sıraladık. 

1. İnsanlar üzerinde dans edince elektrik üreten zemin 

İnsanların kinetik enerjisini elektrik akımına dönüştüren ufak dinamo tarzında eşsiz ürünleri görmüştük. Ancak fotoğrafta gördüğünüz platform üzerinde dans edildiği zaman ayağın yere uyguladığı basma kuvveti ile elektrik üretmeyi başarmışlar. Böylelikle uygulanan kuvvet ardınan elde edilen elektrik akımı platformun altında yer alan Led’leri yakıyor ve dans daha büyük bir zevk veriyor.

 

2. Koşma enerjiniz ile akşam sporunuzu karanlıkta yapabilmenizi sağlayan Million Mile Light

Gündüzleri olduğu gibi sizde geceleri koşmayı seviyorsanız, ve koştuğunuz yolu aydınlatmak istiyorsanız mutlaka bir Led lambası kullanmışsınızdır. Sıradan piller ile çalışan lambaların ne zaman biteceğini bilemediğimiz gibi bir an karanlıkta kalma ihtimalimiz yüksek. Ancak bu Million Mile Light ürünü ile koştuğunuz zaman enerji üretiyor ve yolunuzu aydınlatıyor. Artı iyi bir haber daha, üzerinde bulunan 2 adet led toplamda 100.000 saat gibi bir çalışma ömrüne sahip.

 

3. Pedal gücü ile elektrik üretimi

Hepimizin hatırladığı gibi led aydınlatma teknolojisi yaygın olmadan önce bisikletlerimiz üzerinde bulunan ampulleri, bisikletin ön veya arka tekerinde bulunan dinamo sayesinde yakabiliyorduk. Gördüğünüz bisiklet tamamen bambu’dan yapılmış ve pedalı çevirmek için uyguladığınız kuvvet sayesinde Taşınılabilir Müzik çalarlarınızı, Akıllı telefonlarınızı şarj edebiliyorsunuz. 

 

4. Elektrik üreten ayakkabı

Elektrik üreten dans platformunun ayakkabıda buluşmuş halini görüyorsunuz. Ayakkabının altında yer alan mekanizma sayesinde attığınız her adımda elektrik üretebilidiğiniz gibi telefonlarınızı, müzik çalarlarınızı şarj edebiliyorsunuz.

 

5. Enerji üreten alışveriş mağazası. İnsanlar doğa dan ziyade daha çok alışveriş merkezlerinde gezdiğinin farkında olan mağaza müdürü böyle bir proje başlatmış ve zemine 68 adet kinetik enerji üreten yer platformu monte edilmiş. Dans platformu ve ayakkabı tabanı ile ilgili yaptığımız açıklamaların daha büyük bir modeli de diyebiliriz. 

 

6. Giyilebilir enerji üreten bir fabrika 

Georgia Tech bünyesinde yer alan mühendis ekip, giylebilir über esnek bir solar panel üretip, elektrik üretmeyi başardı. Yapılan bu yenilik sayesinde yakın geleceğimizde tamamen elektrik üretebilen Tekstil ürünleri ile karşılaşabiliriz veya umuyoruz. 
 

Kaynak : https://www.engadget.com/2016/10/15/six-energy-harvesting-gadgets-powered-by-people/
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0