Instagram, Kullanıcı Şifrelerini 'Metin Olarak' Gösterecek

22
6
3
2
1
Instagram'ın yeni özelliği, uygulama araştırmacısı Jane Manchun Wong tarafından ortaya çıkartıldı. Wong'un açıklamalarına göre bundan sonra Instagram kullanıcıları, şifrelerini maskesiz olarak görüntüleyebilecekler.

Dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, mobil uygulamasına yeni özellikler katmak için var gücüyle çalışıyor. Genelde Instagram'ın üzerinde çalıştığı yeni özellikleri yayınlanmadan önce duyurmasıyla ünlü olan Uygulama Araştırmacısı Jane Manchun Wong tarafından ortaya çıkarılan Instagram'ın yeni özelliğiyse şifrelerini akıllarında tutmakta zorlanan kullanıcılar için fazlasıyla işlevsel.

Günümüzde kullanılan her uygulama, üyelik sistemiyle çalışıyor ve kullanıcıların benzersiz bir isim ve şifre kullanmaları gerekiyor. Hal böyle olunca da çoğu zaman şifreler unutulabiliyor, karıştırılabiliyor ve hatta çoğu zaman işin sonu şifre sıfırlamaya kadar gidiyor. Ancak Wong tarafından ortaya çıkartılan bu özelliğe göre bundan sonra kullanıcılar, Instagram şifrelerini metin olarak görüntüleyebilecekler.

Instagram

Wong'un Twitter üzerinden yaptığı açıklamalara göre Instagram'ın üzerinde çalıştığı bu yeni özellik, şifrelerin maskelenmesiyle ilgili. Her internet kullanıcısının bildiği gibi şifreler çoğu zaman "*" karakteri altına maskelenir ve bunları görüntülemek giriş esnasında mümkün değildir. Ancak Instagram'ın çalışmalarını sürdürdüğü bu yeni özellik, şifre kısmının yanına göz şeklinde bir simge ekliyor ve kullanıcılar, bu simgeye tıkladıkları zaman şifre bölümüne girdikleri karakteleri maskeleme olmadan görüntüleyebiliyorlar.

Instagram'ın yeni özelliğiyle ilgili bir de ekran görüntüsü paylaşan Wong, özelliğin nasıl göründüğünü ortaya koyuyor. Dilerseniz şimdi, Wong tarafından paylaşılan ekran görüntüsüne bakalım;

ekran görüntüsü

Paylaşılan ekran görüntüsünde açıkça görülebileceği gibi Instagram, şifre bölümünün sağ kısmına biz göz simgesi ekleyerek şifredeki karakterleri görülebilir bir hale getirmiş durumda. Olaya kendi espritüel yaklaşımını katmayı ihmal etmeyen Wong'un şifre bölümüne "Gerçek şifre hunter2, lütfen çalmayın" yazdığı açıkça görülebiliyor.

Bu özellik tüm kullanıcılar için sunulduğunda Instagram şifrenizi yanlış yazdığınız zaman daha rahat bir kontrol sağlayabilecek ve görsel zekanız kuvvetliyse, unuttuğunuz şifrenizi hatırlamak daha kolay olacak. Ancak bu özelliğin bilgisayar korsanlarının iştahını kabarttığını da söylemek durumundayız. Bunun nedeniyse bilgisayar korsanlarının kullanıcıların cihazlarına sızdığı takdirde ekranlarını izleyebiliyor olmaları. 

Özelliğin tüm kullanıcılar için ne zaman sunulacağı bilinmiyor ancak bazı kullanıcılar bu özelliği kullanmaya başladıklarını bildiriyorlar. Anlaşılan o ki Instagram, bu etkili özelliği çok da uzak olmayan bir gelecekte tüm kullanıcıların hizmetine sunacak.

Kaynak : https://www.digitalinformationworld.com/2019/09/instagram-tests-a-password-unmasking-feature-for-its-login-page.html
22
6
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
22
6
3
2
1