Intel Destekli Yeni Nesil Dizüstülerin Şarjı 9 Saat Dayanacak

11
2
1
0
0
Intel'in Ocak ayında duyurmuş olduğu 'Project Athena' kapsamında, dizüstü bilgisayar sektörüne büyük yenilikler gelecek. Intel tarafından yapılan açıklamalara göre dizüstü bilgisayarların şarj süresi 9 saat olacak.

Intel, 'Project Athena' kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. Dizüstü bilgisayar piyasasına yeniden yön verecek ve Apple'ın MacBook'larına karşı rekabeti artıracak olan yeni nesil dizüstü bilgisayarlar Ocak ayında Intel tarafından duyurulmuştu. Intel'in projesiyle ilgili yeni bir detay ortaya çıktı. Bu detay dizüstü bilgisayar kullanıcılarını çok yakından ilgilendiriyor. Ortaya çıkan bilgilere göre, yeni nesil dizüstü bilgisayarlar 9 saat şarja bağlı olmadan kullanılabilecek.

Ocak ayında Intel'den yapılan açıklamalarda, dizüstü bilgisayar kullanıcılarının en büyük sorununun batarya süreleri olduğu belirtilmişti. Düşündüğümüz zaman bu sözleri haklı bulmamamız için hiç bir sebep yok. Kimi dizüstü bilgisayar kullanıcıları her ne kadar kendine göre önlemler almaya çalışsa da kullanıcılar olarak batarya ömrünün zamanla kısalmasını önleyemiyoruz. Bu noktada da kullanıcı olarak yapabileceğimiz kısıtlı seçenekler bulunuyor. Bazen bilgisayarı yoracak ve batarya ömrünü doğrudan etkileyecek işlemlerden kaçınıyoruz. Ancak böyle olunca da isteklerimizi karşılamıyor

Intel'in yapmış olduğu bu çalışmaların sonucunda başarılı olması, dizüstü bilgisayar sektörü için büyük bir yenilik anlamına geliyor. Yapılan açıklamalarda sadece sistemleri batarya ömrüyle optimize etmeyip, yeni güç bileşenlerinin de kullanılacağı ifade ediliyor. Hatta Intel'in Project Athena fikrinin lideri Josh Newman, bu konuda o kadar kendine güveniyor ki; "Bilgisayarınızın şarj aletini yanınıza almadan dışarı çıkabilmeniz için çalışıyoruz, bu noktaya geleceğimize söz veriyoruz." diyor. 

Intel'in çalışmaları ilk etapta üst seviye dizüstü bilgisayarları içerecek. 2020 ve özellikle 2021 yıllarında ise yeni nesil dizüstü bilgisayarlar daha geniş kapsamda müşterilerle buluşacak. 

Kaynak : https://www.theverge.com/2019/5/8/18537744/intel-project-athena-laptops-battery-life
11
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
2
1
0
0