• Anasayfa
  • İnternet
  • 1 Mayıs’tan İtibaren Rahatsız Edici Reklam Mesajları Atılamayacak

1 Mayıs’tan İtibaren Rahatsız Edici Reklam Mesajları Atılamayacak

1
0
0
0
0
1 Mayıs’tan İtibaren Rahatsız Edici Reklam Mesajları Atılamayacak
1 Mayıs'tan itibaren yürürlüğe girecek olan uygulamayla birlikte artık kullanıcıların izni olmadan reklam amaçlı SMS ya da elektronik postalar atılamayacak.
Şirketlerin tüketicilere izinsiz olarak attıkları SMS, elektronik posta gibi mesajlar, 1 Mayıs’tan itibaren yasaklanıyor. Bunun dışında mesajların dağıtımını sağlayan GSM operatörlerine de bu düzenlemeye uymamaları halinde yaptırımlar uygulanacak.

Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Ben de dahil hepimize günün 24 saatinde reklam amaçlı mesajlar ve elektronik postalar geliyor. Artık taciz noktasına gelen bu mesajlar, tüketicileri bezdiriyordu” dedi. Yürürlüğe girecek olan kanunla reklam mesajlarının ve e-postaların, vatandaşların tercihine bırakılacağını söyleyen Ağaoğlu şunları söyledi:

Reklam mesajı göndermek isteyen firmalar tüketicinin onayını almak için onlara hiç bir mali külfet yüklemeden, bu mesajları redddebilecekleri şekilde bildirimde bulunup izinlerini almak zorundalar. Tüketici onay vermediği takdirde yani sessiz kaldığında bu durum reklam mesajlarının gelmesine izin verildiği şeklinde algılanmayacak. En geç 3 iş günü zarfında söz konusu mesaj trafiği durdurulacak.

Bu yasaklara uymayanlara kademeli olarak 50 bin liraya kadar para cezası uygulanacağını söyleyen Ağaoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bunu gören pek çok finans kurumu ve markaların sahipleri tüketicilere ‘izin ver’ mesajları göndererek tanıtım bildirimlerinin gönderilmesine, tüketicinin onay vermesi halinde çekilişle kendilerine akıllı telefonlardan, televizyonlara kadar hediye vadetmektedirler. Tüketicilerimizin bu vaatlere aldanıp onay vermemelidir. Ülkemizde çekilişle hediye dağıtmak Milli Piyango idaresinden izin gerektirmektedir. Firmalar reklam ajanslarına ve çeşitli duyuru ajanslarına yüksek meblağlar ödeyerek atacakları duyuruları toplu mesajlarla gönderdikleri için bütçelerinde avantaj sağlamaktaydılar. Taciz boyutuna varan bu ilan ve reklam bombardımanına uğrayan kişilerin elektronik posta adresleri, cep telefonlarını hatta ev adreslerini hangi yollardan ele geçirdikleri bir muammaydı. Bu istemeyen mesajlar tüketicilerin zaman zaman dolandırılmalarına vesile oluyordu.

Ağaoğlu, tüketicinin onayı olmadan mobil telefon abonelerine toplu mesaj gönderen firmayla birlikte buna aracılık eden operatörün de cezaya muhatap olacağını belirtti.

Sonuç olarak tüketicilerin yapması gereken şey, kişisel iletişim bilgilerini girdikleri kurumlara bildirim almak istemediklerini açıkça söylemeleri ya da sözleşmelerinde “bildirim almak istemiyorum” bölümünü işaretlemek. Buna rağmen hala mesaj geliyorsa, ilgili firma ve operatör hakkında bakanlığa şikayet edilebilecek.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0