108 Yıl Bilim İçin Yüzen Şişedeki Mesaj, Karaya Vurdu

0
0
0
0
0
1904 - 1906 yılları arasında İngiltere’de bir deneye başlayan George Parker Bidder’ın denize saldığı 1020 şişeden bir tanesi daha deneyin başladığı yere geri döndü.
Sualtı akıntılarını ölçmek için başlattığı deney kapsamında İngitere ve Norveç arasındaki Kuzey Denizi’ne 1020 adet şişe ve içinde birer not salan dönemin Deniz Biyolojisi Araştırma Kurumu (Marine Biology Association) Başkanı George Parker Bidder, muhtemelen deneyinin ne zaman sonlanacağını bilmiyordu; ancak her bir şişenin içine bulunduktan sonra tekrar kuruma iade edilmesini rica eden bir not bırakmış ve bunu da teşvik etmek için Deniz Biyolojisi Araştırma Kurumu’ndan 1 Şilin (dönemin İngiliz para birimi) ödenmesini söylemiş.

O zamandan beri denizin altındaki serüvenini sürdüren bu şişelerden bir tanesi yolculuğunu Almanya’ya bağlı olan Amrum Adası’nda tamamlamış ve Marianne ile Horst Winkler çifti tarafından bulunmuş.
Winkler çifti, şişenin içindeki mesaja ulaşabilmek için şişeyi kırmak zorunda kalmışlar, sonrasında ise notu İngiltere’ye göndermişler ve “büyük” ödül olan 1 Şilin’e kavuşmuşlar.

Her ne kadar Şilin şu an tedavülde olmasa da Marianne ve Horst Winkler ikilisi koleksiyonlarına koyabilecekleri yaklaşık 100 yıllık bir Şilin kazanmış oldular.

Bidder’in bu şişeleri suyun altındaki akıntıları tespit etmek için ne şekilde kullandığını da açıklayan Deniz Biyolojisi Araştırma Kurumu, eski başkanın kendi notlarından da faydalanarak şişelerin balık ağlarına takılacak şekilde tasarlandığını ve deniz dibinin az yukarısında yüzmekte olan bu şişelerin %55 oranında balıkçı ağlarına takıldığını ifade ederken içindeki nota şişenin bulunduğu bölgeyi yazmalarını ve o şekilde iade etmeleri gerektiğini belirtmiş.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0