15 Yaşındaki Öğrenci Dev Bir Dış Gezegen Keşfetti!

0
0
0
0
0
15 yaşındaki İngiliz öğrenci Tom Wagg, üniversitede katıldığı bir kursta, 1000 ışık yılı uzaklıkta bir gezegen keşfetti. Wagg, bu keşfi doğrulamak için yaklaşık iki yıl boyunca analizler yaptı.
İngiltere’de bulunan Keele Üniversitesi’nde uluslararası astronomi programı olan WASP’a (Geniş Açılı Gezegen Araştırması) katılan Tom Wagg, iki yıl boyunca yaptığı analizlerin sonucunda 1000 ışık yılı ötede bulunan gezegenin varlığını doğrulattı.

Keele Üniversitesi’nden yapılan açıklamada 8 üniversitenin verilerini kullandığı WASP teleskoplarından elde edilen bilgileri analiz eden Wagg, adının WASP-142b olduğu yeni bir gezegenin varlığına rastladı. Kepler Uzay Teleskobu’nun yaptığı gibi gezegenin yıldızı önünden geçerken oluşturduğu izi tespit eden Wagg, daha sonra gezegenin varlığını ispatladı.

WASP tarafından keşfedilen 142. gezegeni kendisinin ortaya çıkarmasından dolayı çok heyecanlı olduğunu söyleyen Wagg, bu kadar uzakta bir gezegen bulmanın kendisini çok etkilediğini söyledi.Hydra Takımyıldızı’nda bulunan WASP-142b, gökbilimciler tarafından Jüpiter’e yakın olmasından dolayı ‘Sıcak Jüpiter’ olarak tanımlandı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0