2000'lerin Başında İnternette Yaşanan 15 Nostaljik Durum

3
0
0
0
0
Zaman geçtikçe internet farklı bir platform haline geliyor. Peki internetin ülkemizdeki gelişim sürecinde neler yaşandı ?
Hepimizin bildiği üzere internet de belli bir aşamadan geçip şimdiki popülaritesine ulaşabildi. Ülke olarak oldukça geç kullanmaya başladığımız ancak en güzel şekilde hakkını verdiğimiz internet, ne yaptı ne etti vazgeçilmezlerimiz arasına girmeyi başardı. 

90’ların başından itibaren kullanılmaya başlayan ve bizlere farklı dünyaların kapılarını açan internetin ilkleri her zaman unutulmaz olmayı başarmıştır. Bu haberimizde, internetin ilk çıktığı zamanlarda ülkemizde zirve yapan 15 klasik hareketi araştırdık. Aklınıza gelen unutamadığınız durumları bizlerle paylaşmayı unutmayın. 

 

 Kısa mesajlarda Oscar adayı olmak
Bazen bu mesajlar o kadar kısa yazılırdı ki çözmeniz için ‘ajan eğitimi’ almanız gerekirdi. Tabi o zamanlarda atılan bu kısa mesajların uygulanan SMS tarifesinden dolayı olduğunu söyleyelim.  
 

 ​İnternetin ölümüne yavaş olması
Gece vakti canınız sıkıldı veya evde kimse yok. Ergenliği kemiklerine kadar hisseden her delikanlı gibi bir şeyler izlemek istediniz. Video mu ? O da ne demek ? Ee o zaman fotoğraflara bakardım dediğinizi duyar gibiyiz. Görseldeki fotoğraf, internet hızından dolayı gelebileceğiniz son aşamayı anlatıyor. 
 

 Mirc efsanesi ve doyasıya chat keyfi
Mirc için tam olarak ergen neslin ekmek teknesi diyebiliriz. Zurna, Ayna gibi popüler kanalların olduğu platformda tek işiniz sabahtan akşama kadar chat yapmaktı. Olayın ilginç boyutu ise bunu sadece ‘nickname’lere bakarak yapıyor olmanızdı. Hele bir de biriyle buluşmaya karar verdiyseniz işte orada heyecan doruklara ulaşırdı. Bir düşünün, biriyle buluşacaksınız ve nasıl bir görüşüne sahip olduğunu bilmiyorsunuz. Geri vites yoktu hep rastgele denirdi.
 

 ​ICQ ve hesap numarasının kısa olmasındaki efsane karizma 
Ülkemizde MSN ile beraber kafa kafaya gitmeye başlayan mesajlaşma platformu. Sistem, kayıt olduğunuzda size bir numara verirdi ve bu numara üzerinden iletişime geçerdiniz. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsak kullanıcı isimleri üzerinden de arama yapılabiliyordu. İlk versiyonlarında olmasa da daha sonradan profil fotoğrafı yükleme özelliği gelmişti ve nice yiğitler bu özellik sayesinde payına düşeni almıştı. Eğer İCQ numaranız 5-6 sayıdan oluşuyorsa ortamın en karizmatik kişisi olmanız garantiydi. 
 

 MSN’in dayanılmaz hafifliği 
Geldik internet ortamının vazgeçilmezleri arasındaki yeri en sağlam olan mesajlaşma platformuna. Görüntülü konuşma (sonradan eklendi), profil fotoğrafı koyma, dosya alışverişi yapabilme gibi özelliklerinden dolayı herkesin aklını başından alabilen MSN, içerisindeki farklı ‘smiley’larla da gönlümüzün sultanı olmayı başarmıştı. Sevdiğiniz kişiyi online gördüğünüzdeki keyif hiçbir yerde yoktu. Eğer sevdiğiniz kişi sizi takmıyorsa arka arkaya online-offline olarak dikkat çekmeye çalışılırdı. Her ne yaparsanız yapın ‘o kadar sık titreşim gönderemezdiniz’.  
 

 Destroy Cartoon Flash - Kaykaycılar ve Atraksiyon Memurları

 

 

Zamanın ilk yerli yapım animasyonlarından. Sayko Kemal ve tayfasının efsane maceralarının yaratıcıları, o zamanlar internet aleminin tek kralıydı. Fazla bir projenin olmadığından mı bilinmez bu videoların paylaşımı belki de milyarları bulmuştu. Hala daha izleriz eski günleri özlediğimizde. 
 

 Tek çare internet kafe

 

Evde internet ne arar ? Ee tabi internet olması için evde bilgisayar da olması gerekli ve o da yok. Bu gibi durumlarda tek kurtarıcınız internet kafeler. Genellikle bir gevrek bile yemeyerek okul harçlığımızdan arttırdığımız paraları erittiğimiz mekanda oynanan multiplayer oyunları nasıl unutabiliriz ki ? Tabi sadece oyun oynamak için değil. Dönem ödevi araştırmalarını da burada yapardık ! 
 

 Duke Nukem - Total Meltdown  
Bu internet kafelerde en çok oynanan oyunlardan biriydi. Peki Quake 2 yokmuydu dediğinizi duyar gibiyiz. Vardı tabi ama o dönemlerde bu oyunun torunu sayılırdı. Hele stadyumda multiplayer kapışmanın zevki hiçbir yerde yoktu. İddiasına oynasak mı ne yapsak ? 
 

 Yonja’da sabahlama keyfi
Facebook da nedir birader ? Siz hiç Yonja’daki %1 ihtimali sabahlara kadar zorladınız mı ? Durmadan değişen profil fotoğrafları, daha çok kişiye ulaşmak için yazılan destansı ilgi alanları, çakma kişilerle mesajlaşıp hayal kırıklığına uğramak ve daha niceleri bu platformdan türemişti. Yonja fotoğrafı denilen ilk selfieler de burada çekilirdi. Ayrıca ‘meşhur üyeler’i de unutmamak gerek. 
 

 Bilinç altına kazınan modem sesi 

 

Ne denebilir ki ? Bir nesil bu ses yüzünden gelişimini tamamlayamadı. Sadece dinleyin. 
 

 Google diye bir şey çıkmış kanka
Bu cümleyi ilk kez duyduğumuzda hepimiz hemen ne olduğunu anlamak için uzunca araştırmıştık. O zamanki dönem ödevlerinin kurtarıcısı olmuştu kendileri. 
 

 Yahoo
O zamanların ağalarından. Ne arıyorsan ara Yahoo’da her halt vardı. O dönem Google’a çamur atılır ama Yahoo hep korunurdu. Hey gidi günler nereden nereye…
 

  Winamp ve çılgın Pluginler 
Bizlere müzik zevkini sonuna kadar yaşatan Winamp, beraberinde getirdiği eklentileriyle birlikte farklı dünyaların kapılarını aralamıştı. Görsellik ve müzik zevkini birleştiren program herkesin bilgisayarında mutlaka yer alıyordu. 
 

 Limewire
Kazaa mı Limewire mı ? Ortamların vazgeçilmezi olan bu tartışmalara son noktayı kimse koyamasa da herkes bu platformlar üzerinden gereken indirmeleri yaparak o dönem yolunu bulmayı başardı. ‘Kanka arşiv var mı ?’ sorusu bu dönemde sabah akşam duyabileceğiniz klasik bir soruydu.
 

 İxir
Parça kontur alır gibi internet alabildiğiniz zamanlar. Bu İxir paketini kullanabilen oldu mu bilmiyoruz ama genellikle tüm denemeler boşa çıkardı. Yine de evde bulunması bile gayet heyecan vericiydi bunu kabul etmek lazım.
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0