• Anasayfa
  • İnternet
  • 2000 Yıllık Bilgisayarın Hangi Amaçlarla Kullanıldığı Belirlendi

2000 Yıllık Bilgisayarın Hangi Amaçlarla Kullanıldığı Belirlendi

0
0
0
0
0
2 bin yıl önce battığı tahmin edilen bir geminin içinde bulunan, bugün kullandığımız bilgisayarların atası diyebileceğimiz Antikythera düzeneği ( astronomik konumların hesaplanmasını sağlayan eski, mekanik bir hesap makinesi) hakkında gün geçtikçe daha sağlıklı bilgilere ulaşılıyor. 
2 bin yıl önce battığı tahmin edilen bir geminin içinde bulunan, bugün kullandığımız bilgisayarların atası diyebileceğimiz Antikythera düzeneği (astronomik konumların hesaplanmasını sağlayan eski, mekanik bir hesap makinesi) hakkında gün geçtikçe daha sağlıklı bilgilere ulaşılıyor. 

Tipine bakıldığında kalorifer kazanı vanasına benzeyen bu düzeneğin, gezegenlerin konumunun ve güneş tutulmasının zamanının tahmin edilmesi için kullanıldığı,olimpiyat oyunlarının zamanlarını da 4 yıla kadar gösterebildiği keşfedildi. Bunun yanında bu düzeneğin günümüzde kullanılmasının pek de mümkün olmadığı açıklamalara eklendi.Bulunduğu 1901 yılından beri çalışma şeklinin tam olarak nasıl olduğunu öğrenmek amacıyla birçok kopyası yapılmasına karşılık, düzeneğin mantığının hala çözülemediği ve bununla ilgili çalışmaların devam ettiği söyleniyor.

Umarız yakında düzeneğin çalışma şekliyle ilgili yeni açıklamalar gelir.

( Windows 8 CD'si var mı? Bi format atalım, belki kendine gelir)  
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0