• Anasayfa
  • İnternet
  • 2015 Genel Seçimleri'ni İnternette Nereden Takip Edebilirsiniz?

2015 Genel Seçimleri'ni İnternette Nereden Takip Edebilirsiniz?

0
0
0
0
0
Yarın yapılacak 2015 Genel Seçimleri sonrası oy kullandıktan sonra sonuçları internet üzerinden nereden kontrol edebilirsiniz? İşte bazı öneriler.
Bildiğiniz gibi bugün ülkemiz adına yeni bir seçim maratonu başladı. 2015 Genel Seçimleri için aylardır süren çalışmalar bugün yapılan oy kullanma sonrası halkın seçtiği sonuçlara göre tekrar şekillenecek.

Aslında akşam saatlerinde neredeyse tüm kanallar televizyon ve radyo üzerinden sonuçları sizlere anlık olarak aktarmaya çalışacaklar. Peki ya internet üzerinden takip etmek isterseniz nerelere bakmanız gerekir?


 

 Nerede Oy Kullanacağım?


Eğer daha seçime gitmemiş ve nerede oy kullanacağınızı merak ediyorsanız, yani seçmen kağıdınıza sahip değilseniz buradaki Yüksek Seçim Kurulu'nun sitesine girerek kimliğinizde bulunan "Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl", "T.C. Kimlik Numarası" ve "Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No" bilgilerinizi yazıp sitedeki güvenlik kodunuzu da girerek oy kullanacağınız yeri, sandık numaranızı ve sıra numaranızı öğrenebilirsiniz. 

 Google ve Yandex


Ülkemizde yatırımları ile en çok kullanılan 2 arama motoru olan Google ve Yandex'in yarın seçim özel sayfalarının açılması bekleniyor.Böylelikle direkt olarak tarayıcı ana sayfanızdan seçim sonuçları hakkında bilgiler edinebileceksiniz.


 

 Haber Ajansları


Bildiğiniz gibi her seçimde özellikle takip edilen ve dikkatli bir şekilde kontrol edilen 2 haber ajansı bulunuyor. Bunlar Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı. Arada sırada kendi aralarında ufak tefek tutarsızlıklar olsada diğer haber kanalları da ilk olarak bu iki haber ajansından gelen verileri kontrol etmektedirler. Bu sebeple buradaki Anadolu Ajansı'nın Seçim 2015 sayfasından seçim kontrolü yapabilirsiniz.

Cihan Haber Ajansı tarafında ise şu anda özel bir sayfa bulunmuyor. Bazı çevreler ise kapalı devre olarak kanallara bilgilendirme yapılacağı ancak internet üzerinden genel bir bilgilendirme yapılmayacağı şeklinde de konuşuluyor. 


 

 Haber Siteleri


Tabiki tartışmasız herkesin kontrol edecekleri yerlerden biri de haber siteleri olacak. Bunlara birkaç örnek olarak Hürriyet'in seçim özel sayfasına buradan, NTV'nin sayfasına buradan, Radikal'in sayfasına buradan ve Sözcü'nün seçim özel sayfasına da buradan ulaşabilirsiniz. Al Jazeera Türk'ün özel sayfası da bu bağlantıda bulunuyor.

Ayrıca Haberler adlı haber sitesini de buradaki link üzerinden takip edebilirsiniz. Mynet'in bağlantısı da burada. CNN Türk'ün seçim portalına ise buradan ulaşabilirsiniz.


 

 Sandık Takip Sistemi


Cumhuriyet Halk Partisi'nin hazırlamış olduğu Sandık Takip Sistemi üzerinden de sandıklardaki oy durumlarını kontrol edebiliyorsunuz. Buradaki bağlantı üzerinden YSK yasağı kalkmasıyla beraber sandık sonuçlarını görebilirsiniz. (Burada herhangi bir partizanlık algılanmasın lütfen. Sonuçta bu herkese açık bir sistem olması sebebiyle sizlere aktarmak istedil)Bizim bulduğumuz yerler bunlar oldu. Eğer ki sizlerin daha önceden takip ettiği ya da yeni farkettiği internet siteleri bulunuyorsa yorumlarda bizimle paylaşarak haberimize eklememize yardımcı olabilirsiniz.


 

 DHA Canlı Yayın


Doğan Haber Ajansı ise seçim boyunca canlı bir yayın sunuyor. Seçimi an be an takip eden DHA'nın canı yayınını aşağıdan takip edebilirsiniz.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0