2016'da Başarılı Bir SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulmalı?

0
0
0
0
0
2000’li yıllardaki SEO tanımı ile 2016 yılındaki SEO tanıtımını baz alacak olursak, yapacağımız SEO çalışmalarının mutlak suretle kusursuz bir stratejiye uyması gerekmektedir.
Saat gibi çalışan bir sistem, 2016 yılında SEO demektir!
İzninizle yazıma Searchengineland’de gördüğüm SEO'nun yıllar içerisindeki gelişimini gözler önüne seren 2 görselle başlamak istiyorum.
Kullandığımız arama motoru bu kadar gelişirken, bizlerin sabit durması sizce de hatalı bir davranış olmaz mıydı?

Oysa eskiden ne kadar da güzelmiş değil mi :)


2000’li yıllarda yapılan SEO çalışmalarını hatırlarsanız eğer, belirlenen hedef kelimelerde yapılan linklemeler, çapraz link değişimleri, site içi hedef kelime odaklı içerikler ve linklemeler neticesinde web sitemizin yükselişini izler, Google Adsense’ten gelen günlük gelirlerimizi kontrol ederdik. ( Tabii legal içerik ise )
2015 sonları ve 2016 yılı başı bizler için oldukça heyecanlı geçti. Daha önce resmi olmayan duyumlar ile Google’ın yeni güncellemeler çıkaracağı haberlerini okumuştuk. Hatta resmi olarak duyurulan Penguen güncellemesinin artık anlık olacağı ve bunun yapay zeka ile destekleneceğini de Webrazzi yazımda bahsetmiştim.

Velhasıl kelam, 2000’li yıllardaki SEO tanımı ile 2016 yılındaki SEO tanıtımını baz alacak olursak, yapacağımız SEO çalışmalarının mutlak suretle kusursuz bir stratejiye uyması gerekmektedir. ( Çoğu yazımda bu konu üzerine duramaya çalışıyorum ) Saat gibi çalışan bir sistem, 2016 yılında SEO demektir!

Neden kusursuz bir plan?

Seth Godin bir TED videosunda diyor ki: İnsanların eskiden çok fazla vakitleri ve çok az seçenekleri vardı, lakin şuan çok az vakitleri var ve çok fazla seçenekleri var.

Milyarlarca içeriğin her gün bir çığ gibi büyüdüğü İnternet dünyasında, kullanıcıların çok az vakitleri var ve milyarlarca seçeneği bulunmaktadır. İşte bu yüzden 2016 yılında dijital pazarlama kampanyalarınızın başarıya ulaşması için kusursuz bir plana ihtiyacınız vardır.

Bir Japon atasözü der ki: Hızlı olmak demek kesintiye uğramadan yavaşça ilerlemek demektir. 

Sizlere PR Smith tarafından geliştirilen bir pazarlama metodolojisini tanıtmak isterim. Bu metodoloji birçok uluslararası ajansın baz aldığı, strateji oluşturmak veya taktiksel seviyede uygulamak için kullandığı bir sistemdir.

SOSTAC
1) Situation Analysis (Durum Analizi)
— Şu an neredeyiz?
2) Objectives (Amaçlar) — Nereye varmak istiyoruz?
3) Strategy (Strateji) — Genel olarak konuşmak gerekirse, oraya nasıl varacağız?
4) Tactics (Taktikler) — Tam olarak nasıl varacağız? Hangi kanallarla?
5) Actions (Aksiyonlar) — Sistemler, süreçler, prensipler ve kontrol listeleri.
6) Control (Kontrol) — Aşama kaydettiğimize dair ölçümler ve metrikler.


Dilerseniz aşağıda SEO odaklı örnek bir plan oluşturalım: 

Durum Analizi: Crawl çıktıları, rakip analizi, web site istatistik bilgileri

Amaçlar: KPI ( Hedef belirleme ) Örneğin: Sosyal medyada aylık 50.000 erişim, organik aylık 30.000 ziyaretçi

Strateji: Link Building, Bütçe Planlaması, Aylık sosyal medya Twitter hesabımıza xxx Tl bütçe

Taktikler: Link Kampanyası Düzenleme, Hedef kitleye hangi kanallardan ulaşılacağına karar vermek. ( Örn: ücretsiz sosyal medya kampanyaları )

Aksiyonlar: Outreach

Kontrol: Otomasyon araçları ile düzenli kontroller, Google Analytics üzerinden kontroller. Searchmetrics, Moz, Ahrefs, Majestic gibi SEO araçlarından düzenli ölçümler ve çıktılar.

Bilgisayar ekranında okuyunca eminim hepimiz ''Ben zaten bunları yapıyorum ki!'' diyoruz. Lakin burada önemli olan bir işe başlamadan önce kağıt kalemi alarak bu adımların tamamını yazmaktır. Hiç üşenmeden, büyük resme odaklanabilmek için, küçük detayların hepsini işin başında düşünmek gereklidir. Emin olun yola çıkmadan önde düşünmek, yola çıktıktan sonra düşünmekten yeğdir. Yola çıktıktan sonra düşünmek sadece ve sadece bizleri yavaşlatacaktır. Roz Townsend'in dediği gibi '' Başarı için plan yapmıyorsanız, o zaman hükmen başarısızlığı planlıyorsunuz demektir. '' 

İlk Webtekno yazımda konuyu uzatıp sizleri çok fazla sıkmak istemedim :) Bir sonraki yazımda detaylı olarak örneklemeye ve derinlemesine analiz etmeye çalışacağım.

Sürç-i lisan ettiysek affola.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0