• Anasayfa
  • İnternet
  • 30 Metre Uzaklıktaki Saati Görebilmenizi Sağlayan Süpersonik Lens

30 Metre Uzaklıktaki Saati Görebilmenizi Sağlayan Süpersonik Lens

0
0
0
0
0
Kanadalı bir doktor olan Gareth Webb’in CEO’luğunu yaptığı Ocumetics Technology Corp. şirketi bünyesinde üretilen biyonik lensler, görüş mesafesini inanılmaz ölçüde arttırdı.
Lensler günümüzde oldukça sıradan bir teknolojinin ürünü olarak kabul ediliyor. Bazı kişiler sırf farklı bir renkte gözlere sahip olmak için, bazıları da tıbbi yardım almak amacıyla lens kullanıyorlar. (miyop ya da astigmat gibi) Ocumetics Technology Corp. şirketinin 8 yıllık bir çalışma sonucunda ürettiği lensler, Superman gibi çizgi karakterlerde olduğu gibi normal görüş mesafesinin oldukça uzağındaki objenin ya da görüntünün rahatlıkla görülebilmesini sağlıyor.

Katarakt ameliyatına benzer bir metotla 8 dakika içerisinde sahip olunabilen bu lens için önce gözünüzdeki aynı işlevi gören kısım minik bir operasyonla alınıyor ve şırınga yardımıyla lens gözünüze yerleştiriliyor. 10 saniye içerisinde yapay lens, asıl lens gibi algılanarak görmeyle ilgili sorunları ortadan kaldırıyor ve 3 kat daha iyi bir görüş sağlıyor.Yaklaşık 3 milyon dolarlık bir masrafa mal olan lens, yaşlanma ile ortaya çıkan olumsuz etkilere karşı da oldukça dayanıklı. Yani lensi bir kere taktıktan sonra ömür boyu kullanabiliyorsunuz. Görüş mesafesinin daha da uzun olmasını sağlayan lens, ilerleyen yaşlarda sıklıkla karşılaşılan katarakt hastalığının da önüne geçilmesini sağlıyor. 

Bu zamana kadar insanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda oldukça başarılı sonuçların elde edildiği lensin 2016 yılından itibaren tüm dünyada kullanılabileceği açıklandı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0