• Anasayfa
  • İnternet
  • Cody Wilson, Evindeki 3 Boyutlu Yazıcıyı Kullanarak Kendi Silahını Üretti!

Cody Wilson, Evindeki 3 Boyutlu Yazıcıyı Kullanarak Kendi Silahını Üretti!

0
0
0
0
0
Internet üzerinden bulduğu tasarımları ve evdeki üç boyutlu bilgisayar yazıcısını kullanan Amerikalı evde kendi silahını üretti.
3 Boyutlu yazıcı; Barack Obama'nın bir konuşmasında  "Geleceğin sanayi devremini yaratacak teknoloji"  diyerek bahsettiği, sadece hayal gücünüzün ve tasarım programlarının kapasiteleriyle sınırlı olarak istediğiniz herşeyi üretebileceğiniz bir yazıcı çeşididir. 3B yazıcılar ile film ve oyunlardaki sevilen figürlerden, silah parçalarına kadar birçok prototip dakikalar içinde oluşturulabiliyor.Yaklaşık 1.500 Dolardan başlayan fiyatları ile başta hobiciler olmak üzere birçok kişinin sahip olabileceği bir yazıcı çeşidir. Ancak son zamanlarda 3Boyutlu yazıcılar amaçlarının çok dışında kullanılmaya başladı. 14 Aralık günü Sandy Hook İlkokulunda 26 kişinin ölümüne sebep olan Adam Lanza'nın, bu eylemi gerçekleştirmek için gerekli silahları 3B yazıcıdan çıkarttığı iddia edilmişti.Bu haberler gündemdeki yerini korurken, ABD'de yaşayan, Hukuk Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Cody Wilson'da kendi 3B yazıcısı ile silah tasarladı ve bu silahların .STL uzantılı (3B Yazıcıya Gönderilen Dosya) dosyalarını kendi sitesi üzerinden yayınladı. Bu dosyaların indirme sayısının 100.000'i aşması sonucu ABD Hükümeti Wilson'a verdiği emirle dosyaları siteden kaldırttı. Ancak 100.000 kez indirilen çizim dosyaları hala internette dolaşmakta.Anketlere göre, Amerika’da sadece küçük bir azınlık kendisini hükümetten korumak için silaha ihtiyaca olduğunu söylerken birçok silah sahibi konuya yasal kısıtlamalar getirilmesini destekliyor.

Bireysel silahlanmanın hızla arttığı son günlerde bu tür paylaşımlar tüm dünya açısından büyük sorun teşkil ediyor. Başta Glock marka silah olmak üzere bir çok silah normalde X-Ray'de tanınamıyor. Ancak güvenlik önlemi olarak bu silahlara çeşitli metal parçalar ekleniyor ve X-Ray'de farkedilmesi sağlanıyor.3B yazıcıların sayısının artması sonucu kişisel olarak silah üretilmesi ve bu silahların tamamen plastik olması nedeniyle X-Ray gibi güvenlik cihazlarında görünmemesi birçok kanlı eylemin önüne açacağa benziyor. Umurız yetkililer gerekli önlemleri alır ve 3B yazıcılar sadece teknolojik çalışmalar için kullanılır.
 
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0