4.5 G İçin Ek Ücret Ödemeyeceksiniz

1
0
0
0
0
1 Nisan 2016’da devreye girecek olan ve mobil internet hızını 375 Mbps’ye kadar çıkartacak olan 4.5 G bağlantı teknolojisinin GSM operatörleri arasında gerçekleşen ihalesi dün tamamlanmıştı.
Bu ihale sonucunda hangi operatörün hangi bant genişliğinde ve hangi hızlarda hizmet sunacağı belli olmuş ve 1 Nisan 2016 tarihinde hizmete girecek olan 4 buçuk G’yi ülkece beklemeye başladık.

4 buçuk G’nin hızı konusunda ne kadar kullanabileceğimiz ya da hangi cihazların bu bağlantıyı destekleyeceği gibi sorular devam ederken diğer taraftan da bu bağlantının nasıl ücretlendirileceği ve faturalara yansımasının ne şekilde gerçekleşeceği merak konusu idi; ancak bugün çıkan bir haber bu konu ile ilgili adeta yüreklere su serpti.
 
4.5G hızını yerinde test ettik, merak ediyorsanız videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Halihazırda 4.5 G teknolojisini destekleyen cihazlar ve SIM kartlar, bu bağlantı kullanılmaya başladığı anda otomatik olarak 4.5 G’ye geçecekler ve bu hizmet için herhangi bir ek ücret ödemeyerek kendi tarifeleri üzerinden internet paketlerini kullanmayı sürdürecekler. (Bir de 4.5G'nin kullanımı artıracağı için göreceli olarak faturaların düşeceği de söyleniyor; ama buna çok ihtimal vermiyoruz açıkçası)Bunun yanı sıra internet kullanım biçiminde de değişikliğe neden olacağı söylenen 4.5 G bağlantısı, hızı nedeni ile kotalı internet paketlerinin veri indirme sınırını çok çabuk dolduracağından karasal bağlantılarda kullanılan Adil Kullanım Kotası uygulamasına geçileceği ve veri limitiniz dolduğunda ekstra ücretlendirme yerine internet hızının 4.5G’den 3G’ye düşürüleceği söyleniyor.

Cihazınızın 4.5G bağlantıyı destekleyip desteklemediğini bilmiyorsanız bu bağlantıya tıklayarak hangi cihazların 4.5G uyumlu olduğunu görebilirsiniz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0