• Anasayfa
  • İnternet
  • 4.5G İhalesi Bugün Yapılıyor! Peki Bundan Sonra Neler Değişecek?

4.5G İhalesi Bugün Yapılıyor! Peki Bundan Sonra Neler Değişecek?

0
0
0
0
0
Türkiye'de internet teknolojileri konusunda merakla beklenilen 4G, 4.5G olarak hayatımıza girecek. İlk adım bugün yapılacak ihaleyle start veriliyor!
Yaklaşık 1-1.5 yıldır ülkemizdeki özellikle mobil cihaz kullanıcılarının teknoloji gündemini meşgul eden Türkiye'nin 4G'ye geçiş süreci bugün ilk adım ile başlıyor. İlk olarak 4G'ye geçiş olarak planlanan, daha sonra Erdoğan'ın "4G yerine 2 sene daha bekleyip 5G'ye geçelim" önerisi sonrası gerçekleşemeyeceği belirlenen ve 4G yerine LTE-A olarak bilinen 4.5G teknolojisine geçişin kararlaştırıldığı ortamda ihale de sonunda bugün yapılıyor.

İhalenin devlet kasasına minimum miktarda 2.7 Milyar Euro gibi bir kazanç sağlamasına yol açacak olan bu ihale ayrıca kullanıcıların da yüksek hızlarda internet kullanabilmelerine olanak tanıyacak. Hatta şimdiden BTK'nın şartname satışından bile 250 Bin TL gelir elde edildi.Anadolu Ajansı'ndan gelen bilgiye göre 20 ayrı frekans üzerinden yapılacak ihalede ilk adımda satılan şartnameleri Turkcell, Vodafone, Avea, Netgsm ve Huawei bu şartnameyi satın alan firmalar oldu. 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında olacak bu frekansların asgari bedeli 2 Milyar 298 Milyon 67 Bin 661 Euro ve +KDV ile 2.7 Milyar Euro gibi bir kazanç ortaya çıkıyor.

Açık arttırma usulü yapılacak olan ihalede kapalı teklif açık ihale olacak. Peki ya bundan sonra ne gibi değişiklikler göreceğiz? İşte bunları sizlere kısaca özetliyoruz.


 

 4.5G (LTE-A) İle Hayatımızda Neler Değişecek?


Bildiğiniz gibi şu anda 2G (E) ve 3G (H) aynı zamanda bazı noktalarda 3.5G (H+) hızlarına ulaşabilmekteyiz. Edge olarak gösterilen 2G hızı oldukça yetersiz iken 3G ve 3.5G hızları yeterli gibi gelse de günümüz teknolojileri ve dosya boyutları için yetersiz kalmakta. Hatta birçok oyunlar bile 1GB büyüklüğü aştıkları ve birçok videoyu minimum 720p olarak izlemek istediğimiz için gigabayt gigabayt veri aktarımı gerekiyor ki bu da işi uzatıyor. 4G (LTE) olsaydı daha hızlanacak olan bu teknolojiyi 4.5G (LTE-A) olarak geçiş sağlamamız da büyük avantaj olacak.

Örneğin 4GB büyüklüğünde bir dosya indireceğinizi düşünün. Bu 3G teknolojisinde saatlerce sürebilecek, 3.5G'de ise 1 saat civarı bir süre gerektirecek. 4G'de ise bu süre 4-5dk'ya kadar iniyor. Ancak altyapılar tam oturduktan sonra 4.5G'de bu süre 3-4 saniyeye kadar inebilecek. Hatta acil indirmeniz gereken bir dosyayı evinizdeki bilgisayarınız ile değil telefonunuzla indirmek isteyeceksiniz diyebiliriz.

Ancak alacağınız telefona da dikkat etmeniz gerekli. Yani telefonunuzun desteklediği frekanslara göre bu hız büyük değişiklik gösterebilir. Bu sebeple çoğu zaman alacağınız bütçedeki yeni telefonları ya da önceki yılların üst seviye cihazları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Sizlere ilk bu muhabbet çıktığında 4G destekleyen telefon listemize de buradan ulaşabilirsiniz. (Liste güncellendi)Ayrıca bir hatırlatmayı da hat değişikliği yaparken yapmalısınız. Turkcell, Vodafone ve Avea'da mevcut sim kartlarınız 4G desteğine sahip değil, bu sebeple hat değişimi veya yeni hat alımı sırasında "4G desteği olan simkart istiyorum" diye belirtin, 5-10TL gibi bir fark alabilirler ancak bu ileride tekrar değişim yapmanızın önüne geçecek.

Neyse, farklara önecek olursak temel olarak çok daha hızlı ve verimli bir internet akışına sahip olacağımızı söyleyebiliriz. LTE-A'dan sonra şu anda sadece birkaç bölgede Cat 9 denilen hızlar bulunuyor ancak Avrupa genelinde ve Amerika'da (hani her zaman en iyi hızlar burada ya) nasıl bir telefon için internet bağlantısı bulunuyorsa bizler de akıllı cihazlarımızdan o hızlara ulaşabileceğimizi söyleyebiliriz.

Ayrıca 1km'nin üzerindeki tünel ve konvansiyonel tren hatlarında da bu erişim sağlanabileceği için özellikle yolculuk sırasında çekmiyor muhabbeti de son bulacak. Artık başka bahaneler bulmak gerekiyor. 

Bölünmüş karayolları, otoyol, tünel kapsamaları, konvansiyonel tren hatları, hızlı ve yüksek hızlı tren hatları ile nüfusu 10 binin altındaki yerleşim yerlerinde operatörlere ortak yatırım yapma zorunluluğu getirileceği için otobüs ve uzun araba yolculuklarında kesilen bağlantılar sıkıntısı da kalkacak. Haliyle internet üzerinden TV hizmeti sunan otobüs firmalarında sıklıkla yaşanan "sinyal yok" sorunu de ortadan kalkıyor. Yol boyunca rahat rahat keyfinizi süreceksiniz.Frekans sayısının arttırılması da çekme sorununu biraz kurtaracak, çünkü telefonunuzun yüksek frekans miktarlarını desteklememesi halinde cihazınız en düşük frekans üzerinden diğerlerine göre oldukça yavaş bir hıza sahip olabilir. Ancak bu ihale ile beraber 5 kat artacak olan frekans değerleri ile birçok telefon yakın hızlarda bağlantı kuracak.

2020'de geçilmesi planlanan 5G'ye de güzel bir hazırlık ve altyapı olacak olan 4.5G, 4G yerine bu açıdan girilmesi de çok daha iyi olacak. Yani minimum 5-6 yıl 4.5G'nin nimetlerinden doyasıya faydalanabileceksiniz. Hatta firmalar da 5G için ihaleye girme gereksinimi kalmadan 5G'ye giren öncü ülkelerden biri olmamız sağlanabilecek.


 

 E Daha Hızlıysa Kota ve Paket Fiyatları Da Artar Mı?


Aslında buna karar vermesi ve öngörmesi biraz zor. Ama şöyle bir "varsayım" yapabilirim. Hızlar mükemmel derecede artması sebebiyle kullanıcılar da videoları Full HD'de izlemek ve birçok şeyi indirmek ya da takip etmek isteyecek. Günümüzde 500MB'a bile olan internet paketleri de bu açıdan yetersiz olacak. Bu sebeple bence minimum 5GB'tan başlayan internet paketleri olabilir. Hatta ilk başta hem sistemin test edilmesi hem de hızlı bir geçiş için paket fiyatları da şu anki fiyatlar ile denk belki de daha uygun olarak çıkarılabilir. Yani şu anda 40TL bir pakete veriyorsanız aynı fiyata 4.5G ve daha yüksek kotalı bir hizmet almamız muhtemel.

Ama bu tabiki operatörlerin kararına ve onların yapacaklarına kalıyor. Yani 2016 yılı ile 4.5G kampanyalarını görebiliriz. Ancak tam hizmete geçiş tarihi olarak 1 Nisan 2016 olarak gösteriliyor. Yani daha biraz süremiz var. Ama 8 yıl içinde de 4.5G teknolojisinin Türkiye nüfusunun %95'ini kapsama zorunluluğu sebebiyle ilk başlarda büyük şehirlerde ve merkezi yerlerde yapılacak geçiş birkaç yıl içinde kırsal bölgelere de getirilerek "Abi benim köyde telefon çekmiyor" gibi dertler de ortadan kalmış olacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0