• Anasayfa
  • İnternet
  • 4.5G’ye Geçiş Öncesi Bakan Yıldırımdan Uyarı: Dikkat Edin de Cebiniz Yanmasın

4.5G’ye Geçiş Öncesi Bakan Yıldırımdan Uyarı: Dikkat Edin de Cebiniz Yanmasın

0
0
0
0
0
4.5G’ye Geçiş Öncesi Bakan Yıldırımdan Uyarı: Dikkat Edin de Cebiniz Yanmasın
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bu geceden itibaren hizmete girecek olan 4.5G ile ilgili -özellikle gençleri ilgilendirecek- önemli açıklamalarda bulundu.
4.5G için ülkece artık saatleri saymaya başladık. 1 Nisan’dan itibaren hizmete girecek 4.5G teknolojisi için her kesimden muhakkak bir açıklamayla - bilgilendirmeyle karşılaşıyoruz. Bu sabah gelen açıklama ise en yetkili ağızdan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’dan geldi. Yıldırım, internetle içli dışlı olan genç kesimi yakından ilgilendirecek önemli açıklamalarda bulundu.

Yarından itibaren gelecek olan 4.5G teknolojisinin 3G’ye oranla 10 kat daha hızlı olacağından bahseden Yıldırım, faturalı ya da faturasız hat sahiplerinin kendilerini internete daha hızlı bağlanmaya kaptırıp ceplerini yakacak faturalarla karşılaşmamaları konusunda uyarılarda bulundu. Yıldırım’ın 4.5G ile ilgili açıklamaları şu şekilde:

"2023’e geldiğimizde 4,5G nüfus olarak yüzde 95’i kapsayacak hale gelecek. Vatandaşlarımızın şunu bilmesinde fayda var, bugünden yarına her tarafta 4,5G çekecek diye düşünmesinler. Çekim gücü hızı peyderpey artmış olacak. Bunun asıl faydası ekonomiye kalkınmaya olacak. Zamanında elde edilemeyen erişilemeyen bilgi sizin birçok fırsatı kaçırmanıza sebep olabilir. O bakımdan 4,5G hız artışı yanında ekonominin daha fazla büyümesi kalkınma hedeflerinin daha kısa zamanda gerçekleştirilmesi bakımından da önemli bir adımdır."
 

5G’ye geçmeden önce 4.5G için atılan adımın öneminden bahseden Yıldırım, son olarak şunları söyledi:

4.5G teknolojisi ile 5G'ye bir adım daha atmış olacağız. 3G'ye göre 4.5G 10 kat daha fazla hız sunuyor. 4.5G hız artışı yanında ekonominin daha fazla büyümesini, kalkınma hedeflerinin daha kısa sürede gerçekleştirilmesini sağlaması bakımından önemli bir adım. Bu 4.5G ile ilgili süreç geçtiğimiz yıl içinde hızlandı ve 26 Ağustos'ta ihalesi gerçekleştirildi. 4.5G'nin gerçekleştirilmesi için BTK çok titiz bir çalışma yaptı. Mevcut iletişim sektörünü değerlendirerek nasıl bir model ortaya koyarsak en adil rekabetçi ortamı yaratırız diye düşündü. Güzel bir yarışmayla da süreç tamamlandı.”
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0