• Anasayfa
  • İnternet
  • 4.5G’ye Geçiş Süreciyle Birlikte Fiber Sorunun Çözülmesi İçin Yapılabilecek 5 Kritik Hamle

4.5G’ye Geçiş Süreciyle Birlikte Fiber Sorunun Çözülmesi İçin Yapılabilecek 5 Kritik Hamle

0
0
0
0
0
Ülkemizdeki fiber altyapının yetersiz olduğu bir gerçek. Peki 4.5G’ye geçeceğimiz bu günlerde fiber altyapıdaki eksiklerin giderilmesi için neler yapılabilir?
Ülkece 4.5G teknolojisine kavuşmamız için artık kısa bir süre kaldı fakat fiber altyapı konusunda da ciddi sıkıntılar yaşadığımızı biliyoruz. 4.5G’nin nimetlerinden faydalanabilmek için mevcut fiber altyapısının da genişletilmesi gerektiğini belirten TELKODER (Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği), ülkemizdeki fiber internet kullanıcı sayısının yalnızca 1.6 milyon olduğunu ve bu rakamın olması gereken rakamdan çok düşük seviyede kaldığını açıkladı. Ülkemizdeki fiber altyapının genişletilmesi konusunda sürekli engellerle karşılaşıldığını belirten TELKODER, şu an var olan altyapıların adaletli bir şekilde işletmecilere kiralanmasının önüne geçildiğini iddia etti. Bu konuyla ilgili çıkarılan yönetmeliklerin yalnızca kağıt üzerinde kaldığını dile getiren TELKODER, bu sebeple yabancı yatırımcıların fiber altyapı kurmasının pek mümkün olmadığını söyledi.

Bu tarz ciddi problemler yaşadığımızı fakat yine de karamsarlığa kapılmamamız gerektiğini belirten TELKODER, aşağıda sunduğu 5 çözüm önerisinin gerçekleşmesi halinde bu sorunun büyük oranla çözüleceğini iddia etti. Peki bu öneriler neler?

Kablo TV şebekesinin internet servis sağlayıcılara açılması

Ülkemizde geniş kullanım alanına sahip bir fiber altyapısı olan Kablo TV şebekesi, işletmeciler tarafından kullanılamıyor. Eğer bu şebeke özelleştirilir ya da kiralanırsa (ki bu yıllardır konuşulan bir konudur) işletmeciler ve kullanıcılar için ciddi fayda sağlayacaktır.

Fiber altyapıların adil bir şekilde kiralanması

Bu konuda da yıllardır bir yaptırım uygulanmış ve adaletli olarak diğer işletmecilere kiralanmasının önüne geçilmiş. Artık bunun bir son bulması ve fiber altyapıya sahip olan her işletmeciye bunun adil olarak kiralanması gerekiyor.Belediyelerin fiber altyapıyla ilgili şartları belirleyen yasaları uygulaması

Fiber altyapı kurmak isteyen yerli ve yabancı yatırımcıların önündeki engeller artık kaldırılmalı. Tüm dünyada yerel yönetimler fiber altyapı kurulmasına destek olurken bizim ülkemizde bu anlamda bir yardım maalesef söz konusu değil. Türkiye’deki belediyeler fiber altyapı kurulumunun kendilerine döneceği faydanın farkına varıp, bu konuda çıkarılan kanun ve yönetmeliklerin uygulamaya geçirilmesi için tüm imkanlarını kullanmalıdır.

Fiber altyapısı için ortak bir şirket kurulması

4.5G’ye geçtikten sonra fiber altyapı eksikliği çok ciddi şekilde hissedilecek. Bu yüzden de altyapının genişletilmesi için radikal kararlar alınması gerekiyor. Ortak bir altyapı şirketinin kurulması ve herkesin elinde bulunan altyapıyı bu şirkete devretmesi, fiberin daha geniş kitlelere yayılması için oldukça etkili bir yöntem olacaktır.Fiber milli bir mesele olarak görülmeli 

Fiber demek yalnızca hızlı internet bağlantısı demek değildir. Fibere yatırım yapmak, ülkemizde teknolojiyle iç içe olan tüm sektörler için önemli bir destek olacaktır. Bu altyapı, Türkiye’yi hem kendi bölgesinde hem de dünya genelinde önemli bir güç haline getirecektir. Dolayısıyla bu bir milli mesela olarak görülmelidir. Eğer kurumlar fiber altyapıyı yalnızca kazanç kapısı olarak görmeyip halka en iyi hizmeti vermek olarak algılarsa, kazançlar anlık yerine daha uzun vadeye yayılacaktır.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0