4G İhalesi İle 5G İhalesi Beraber Yapılacak!

0
0
0
0
0
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, 4G ihalesinin 26 Ağustos 2015 tarihine ertelenmesiyle ilgili, "3 ay sonra 4.5G ile 5G ihalesi birlikte yapılacak" dedi. 
Bildiğiniz gibi daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan "Dünya 5G’yi konuşuyor. 4G’yle hiç zaman kaybetmeyelim. O zaman 3G’de 2 yıl daha sabredersek, 5G’ye geçeriz. Aksi takdirde 4G’ye geçersek Türkiye çöplük haline döner" ifadeleri yeni bir tartışma konusu yaratmış ve ülkemizin teknoloji ile ilgilenen çevrelerinde acaba "4G mi 5G mi?" sorularının sorulmasına ve tartışılmasına yol açmıştı.

Bugün Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Lütfi Elvan tarafından normalde 10 gün sonra, yani 26 Mayıs'ta yapılması planlanan fakat 26 Ağustos 2015 tarihine ertelenmesiyle ilgili "3 ay sonra 4.5G ile 5G ihalesi birlikte yapılacak" ifadeleri yeni bir tartışma konusu yaratacak gibi duruyor.Öncelikle belirtelim. 4G biraz uzunca süredir kullanılan bir teknoloji olduğu için ülkemizde ilerlemiş olan 4G teknolojisine geçileceği için (ya da LTE-A kastediliyor) 4.5G mevzusu geçmiş olabilir. Çünkü Elvan, "Basında oldukça yanlış bir algıya neden oldu. Teknoloji serbest ihale, bu tüm teknolojilere açık olan bir ihale, 5G de bu ihalenin kapsamında olan bir husus. Türkiye olarak biz artık 3G'de olduğu gibi daha ileri seviyede, bir anlamda 4.5G ile piyasaya gireceğiz" ifadelerinden bunu çıkarabiliriz.Bu ertelenmenin Erdoğan'ın açıklamaları nedeniyle değil, GSM operatörlerinin isteği doğrultusunda ertelendiğini de aktaran Elvan, "3G çıktıktan sonra 3G'nin gelişmişi piyasaya girdi ve biz o gelişmiş 3G ile birlikte devam ettik. 4G şu anda birçok ülkede uygulama aşamasında ama 4G'nin biraz daha ileri düzeyi olan advance dedikleri seviyede olan, bir anlamda belki vatandaşlarımızın anlayacağı dilden söylemem gerekirse bu ihale bir anlamda 4.5G ile 5G ihalesi olacak, önü açık bir ihale, yani teknoloji serbest bir ihale olacak. Dolayısıyla 5G'nin yürürlüğe girmesi ve hazır olması halinde de operatörlerimiz doğrudan 5G'ye geçme imkanı bulacaklar. 3 ay sonra 4.5G ile 5G ihalesi birlikte yapılacak." sözleriyle devam etti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0