4G Yerine 4.5G Teknolojisi Geliyor!

0
0
0
0
0
Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘4G’ye geçersek Türkiye çöplüğe döner’ eleştirisinden sonra 26 Ağustos’a ertelenen 4G ihalesinin şartnamesi değiştirilerek 4.5G teknolojisinin hizmete geçirileceği ve 5G teknolojisinin önünün açılacağı belirtildi.
4G şartnamesiyle ilgili yapılan son değişikliğin ardından 4.5G teknolojisine geçiş yapılacak. 26 Ağustos’ta yapılacak 4G ihalesinin şartnamesinin değiştirildiğini belirten BTK Başkanvekili Ömer Fatih Sayan, "Değişikliklerin ardından bu ihaleyle Türkiye'de kamuoyunda bilinen adıyla 4,5G teknolojisiyle hizmete başlanacak. 5G teknolojisine yerli teknolojiyle geçilmesinin önü açılacak" dedi.

Yapılacak olan ihalede 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında 20 ayrı frekans paketinin ihaleyi kazanan işletmelere tahsis edileceğini söyleyen Sayan, bu frekansların tüketicilere 5G dahil olmak üzere yeni teknolojilerin sunulabileceğini söyledi. Neden 4.5G’nin tercih edildiği ve sonrasında hangi gelişmelerin yaşanacağıyla ilgili düşüncelerini belirten Sayan, “Kullanılacak teknolojiler ve kapsama alanına ilişkin şartlarda yapılan düzenlemelerle işletmecilerin gelişmekte olan teknolojileri ve özellikle 5G ve benzeri daha yeni teknolojileri Kurumdan herhangi bir izin alma gereği olmaksızın kullanmalarının ve şebeke planlamalarını daha esnek bir şekilde yapabilmelerinin sağlanmasını amaçlıyoruz. Amacımız 5G'ye yönelik Ar-Ge'si Türkiye'de yapılmış patentlerin oluşması, standartizasyon çalışmalarına etkin katılım ve yerli haberleşme ekosisteminin oluşmasına katkı sağlamaktır. İhale şartnamesinde yapılan değişikliklerle bu ihaleyle Türkiye'de kamuoyunda bilinen adıyla 4,5G teknolojisiyle hizmete başlanacak, 5G teknolojisine yerli teknolojiyle geçilmesinin önü açılacak. 5G teknolojisine ilk geçen ülkelerden biri olmayı hedefliyoruz” dedi.

Mobil şebeke işletmecilerinin frekans miktarı 183 MHz iken ihaleden sonraki yeni frekanslarla toplam 573 MHz’a çıkacağını söyleyen Sayan, ihaleyle tahsis edileceklerle birlikte toplam frekans miktarının 3, mobil şebekelerdeki frekans miktarının ise 5 katına çıkacağını belirtti.3G’den sonra kamuoyunda 4.5G olarak bilinen IMT Advanced teknolojisi sayesinde vatandaşların çok daha hızlı bir internet erişimi sağlayacağını belirten Sayan, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Mevcut durumda vatandaşlarımız tek şeritli bir yolda ve yeni araçlarla seyahat ederken bile ulaşabileceği hız sınırlı olabilecekken, ihale sonrasında mevcut yola ilave edilecek 3 şeritli otoban kalitesinde yolla birlikte toplam 4 şeritli bir yolda ve daha yeni ve hızlı araçlarla seyahat etmeye başlayacaklar. Bu, gerek vatandaşlarımızın daha hızlı hizmet almaları açısından gerekse genişbant hizmetlerinin ülke ekonomisine katkısı açısından çok önemli bir husus. Nitekim yapılan araştırmalar bize çok net olarak şunu söylüyor, genişbant erişimindeki her yüzde 10'luk artış, ülkelerin Gayri Safi Milli Hasılalarında yüzde 1-1,5 oranında bir büyüme sağlamaktadır. Dolayısıyla yapılacak ihale sebebiyle genişbant altyapısının daha da yaygınlaştırılması ve mobil genişbant hizmetlerinin daha fazla vatandaşımıza ulaştırılması, ülke ekonomisine de önemli ölçüde katkı sağlayacak."
 

 Hizmet, 1 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe girecek

İhale sonrası tahsis edilen frekansların 1 Nisan 2016’dan itibaren hizmete sunulacağını belirten Sayan, İşletmecilere yetkilendirmenin ardından 8 yıl içinde Türkiye'nin nüfusunun yüzde 95'ini kapsama alanına alma zorunluluğu getiriliyor. Ayrıca yine 8 yıl içinde tüm il ve ilçelerin nüfusunun yüzde 90'ını kapsama zorunluluğu getiriliyor" dedi.
 

 4.5G tünellerde dahi kullanılabilecek

İhale şartnamesinde yapılan değişikliklerden bir tanesinde ise uzunluğu 1 kilometrenin üzerinde olan tünellerin ve tren hatlarının belirli bir zaman içerisinde 4.5 teknoloji kapsamında olma şartının getirildiğini belirten Sayan, getirilecek teknoloji sayesinde bu yollarda yolculuk yapan vatandaşların seyahatlerini daha hızlı mobil internetle yapabileceklerini söyledi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0