5G Bağlantı Hızı 20 Gigabit'e Kadar Çıkabilecek!

0
0
0
0
0
Ülkemizde 4G hazırlıkları devam ederken Kore ve Amerika gibi ülkeler ufaktan 5G geçişi hazırlıklarına başlıyorlar. Şimdiden çıkan detaylara göre 5G teknolojisi 20Gbit'e kadar hız desteği sağlayabilecek.
Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan "2 sene daha bekleyip 5G'ye geçelim" sözleri ile uzun süreli gündem yaratan 4G ve 5G muhabbeti birçok kişi tarafından tartışılmıştı. Bazı kesimler bu konunun olamayacağını konuşurken bir kesim de "İlk biz geçebiliriz" düşüncesiyle Sayın Erdoğan'a destek vermekteydi.

Biz de bu karışıklığa bir nebze de olsa detaylı araştırmalar ile bir bilgilendirme yapmak amacıyla sizlere "2 Sene Daha Bekleyip 5G'ye Geçebilir Miyiz?" adlı yazıda detaylı olarak 2 senede geçmemizin imkansız olduğundan bahsetmiştik.İlk olarak Kore'de yapılacak olan 2018 Kış Olimpiyatları'nda denenecek olan 5G teknolojisine Güney Kore adına en büyük destek Samsung'dan gelmekte ve şu adan Kış Olimpiyatları için yapılan en büyük hazırlıklardan biri de bu yönde yapılmakta.

Oldukça yüksek hızlara çıkması beklenilen 5G teknolojisi için söylenilen hız değerleri ise akıl almaz yönde, çünkü İngiltere Surrey Üniversitesi'nde Ofcom önderliğinde yapılan bir 5G hız şovunda saniyede 1 Terabit hıza ulaşılmıştı. Saniyede evet..

Tabii bu fazla uçuk ve sadece sınırlara çıkabilmek amacıyla denenen bir şeydi. Fakat ortalama değerler konusunda ise bir normal kullanıcının 20 Gigabit'e kadar çıkabileceği söyleniyor. Yani 5G sandığımızdan, tahmin ettiğimizden de çok daha hızlı olacak.5G'nin geçişinin ise 2018'de denenecek olmasına rağmen ilk resmi geçişlerin 2020 yılında yapılması planlanıyor. Daha sonra ilerleyen zamanlarda da dünya genelinde yayılmaya devam edecektir. Fakat şu an bile 4G'ye geçiş sürecinde dahil olmayan ülkeler mevcut. 3G hızının bile artık oldukça yavaş gibi geldiği günümüzde 20Gigabit çok büyük hızlar gibi gelse artık bu hızlarında normalleşeceğini görüyoruz.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0