5G'in Hızı Dudak Uçuklatacak!

1
1
0
0
0
Daha ülkemizde keyfini çıkararak, doğru dürüst kullanmaya başlamadığımız 4G'nin ömrü kısa olacak gibi. Samsung ve Nokia gibi firmalar şimdiden 5G çalışmalarına başlamış hatta Samsung bu konuda ciddi adımlar atmıştı. İngiltereden gelen haberse olayı bambaşka bir boyuta taşıyacak cinsten.
Bu haberimizde bahsettiğimiz gibi biz daha doğru dürüst 4G altyapısına ulaşamadan Samsung, Nokia gibi firmalar 5G denemelerine başlamış, hatta Samsung saniyede 7.5 gigabits'lik indirme hızına ulaştığını duyurmuştu. Ancak İngiltere'de bulunan University of Surrey (Surrey Üniversitesi) 5G üzerine yaptığı denemelerde öyle bir hıza ulaştıki, birkaç sene içinde biz daha alışamadan 4G'nin pabucu dama atılmış olacak. Açıklamaya göre yapılan çalışmalarda ulaşılan hız, saniyede 1 terabit'lik bir hız.

Evet yanlış okumadınız. Saniyede 1 terabit!Bu ne anlama geliyor diye soracak olursanız; Samsung'un açıkladığı 7.5 gigabit hız ile birkaç saniyede HD bir film indirebilirsiniz. Ancak 1 terabit gibi bir hızınız var ise bu birkaç saniyede örneğin ''Lord of the Rings'' gibi bir seriyi HD olarak indirebilirsiniz.

Açıklanan bilgiye göre şuan için laboratuvar ortamına mobil cihazlar 100 metrelik bir mesafeye kadar bu hızı kullanabiliyor. Araştırma yetkilileri en geç 2020 yılına kadar dünyanın çeşitli yerlerinde aktif olarak bu hizmete ulaşılabileceğini belirttiler. (3G ve 4G durumumuzu göz önünde bulundurursak bize gelişi 2025'i görür herhalde)
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0