2 Sene Daha Bekleyip 5G'ye Geçebilir Miyiz?

0
0
0
0
0
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "2 sene daha sabredelim, direkt 5G'ye geçelim" önerisi yapılacak olsa 2017'de 5G teknolojisine geçebilir miyiz? İşte yanıtları.
Bu hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan "2 sene sabredelim, 5G'ye geçelim" düşüncesinin yankıları sürüyor. Bazı kesimler bunu eleştirirken, bazı kesimler ise Sayın Cumhurbaşkanı'na hak verirken "Dünya 5G'ye geçti, biz anca 4G'ye geçiyoruz. Direkt 5G'ye geçelim" şeklinde desteklerini iletiyorlar.

Ama genel kanı da "Biz 2 senede 5G'ye geçene kadar adamlar 7G'ye geçecek" tarzı düşünceler olduğunu gördüm. Peki durum gerçekten öyle mi? Yani 2 sene daha beklersek 5G'ye geçebilir miyiz?


 

 Türkiye 4G'yi Pas Geçerek 5G'ye Geçebilir Mi?


Ülkemizde uzun süredir 4G çalışmaları yapılmakta ve 3 operatörümüz de bu 4G teknolojisi hakkındaki çalışmalarını yürütmeye devam etmekteydi. Şimdi ise hepsi de 4G hazırlıklarını altyapı olarak neredeyse tamamladı. Bir nevi rütuş yapıyorlar.

Şöyle bir örnek geldi aklıma; siz bir kasa toplayacaksınız, ancak bir anda para vermek yerine uzun bir süredir parça parça alıyorsunuz. İlk olarak anakartı aldınız, sonra işlemci, bellekler, ekran kartı vs vs vs derken iş tam güç kaynağına geldi. Yani tek bir parçanız kaldı ve gücü verip PC'yi çalıştıracaksınız. Tam o sırada babanız gelip "Oğlum/kızım iki sene daha bekle sana en hızlı bilgisayarı alalım" diyor.

Yani basit bir şekilde durum böyle gelişti aslında.operatörler onca alt yapı girişimlerini yaptı, hazırlıklarını tamamladı. Milyonlarca kullanıcı telefon alırken 4G desteğine dikkat ederek aldı, birçoğu ise hatlarını 4G destekli simkart ile yeniletti. Yani toplu bir hazırlığın son aşamalarına geldik aslında.

Sonuç olarak tam bu noktada 4G'yi pas geçip 5G'ye geçme fikrinin operatörler tarafından olumlu karşılanacağını düşünmüyorum ki bu haberimizde belirttiğimiz gibi Turkcell sadece 5G hazırlıkları yaptıklarını da duyurdu sadece. Yani sene sonunda ertelenme ve pas geçme olmadan 4G'ye geçiyoruz diyebiliriz.


 

 Biz 4G'ye Geçerken Dünya 5G'ye Mi Geçiyor?


Bu soruya da bir bakıma evet, bir bakıma hayır diyebiliriz. Yani özellikle uzak doğuda bu konuda ciddi yatırımlar başladığı için "hazırlık" konusunda bir evet diyebilme lüksümüz var. Ama "5G'ye geçme" düşüncesi kadar olmadığını belirtelim.

"Nasıl yani?" Diyecek olursanız eğer bu haberimizde Turkcell'in de bahsettiği NGMN (Next Generation Mobile Networks - Gelecek Nesil Mobil Ağlar) diye bir operatör birliği bulunmakta. Bu birlikte dünya genelinde 25 operatör ortak çalışmalar ve testler yapmakta. 5G hazırlığı bundan ibaret yani. "E yapıyorlar" işte diye cevap vermek istiyorsanız eğer o 25 operatör arasında Turkcell de var. Yani teknik olarak dünya operatörlerinin yaptıkları 5G hazırlığını biz de yapıyoruz aslında.


 

 Dünya 5G'ye Ne Zaman Geçecek?


Bu konuda birçok yanlış anlaşılmalar var sanırım. 5G hazırlıkları başladı diye 2016'da 5G'nin kullanıma başlayacağını bizim 4G ile geriden geldiğimizi düşünenlerimiz var. Ancak belli başlı şirketler dışında ciddi çalışmalar bulunmuyor. Sadece ilk olarak deneysel hız testleri yapıldı.

Bu testlerin en bilineni ise Samsung'un  yaptığı 5G testleri olarak göze çarpıyor. Bu testlerde 7.5Gbps hıza ulaşan firma 100km hızla giden bir araçta yaptığı testte ise 1.2Gbps hıza ulaşarak tüm dünyayı 5G merakı sarmasına sebep oldu.

Hatta bu değerler ortalama 4G değerlerini 30 kat hızlandırdığı anlaşılıyor. Ancak dünya biraz önce de bahsettiğim gibi daha hazırlıklarına başladı sadece.

İlk 5G kullanımının Samsung'un ve diğer şirketlerin yatırımı sayesinde Güney Kore'de başlanılacağı düşünülüyor. Fakat en erken tarih olarak 2018 Güney Kore Kış Olimpiyatları olarak öngörülmekte. O da 5G'nin kullanımının genel bir testi olacak şekilde kısmen bir geçiş yapılacak. Yani bir test, bir deneme sürüşü olacak. Asıl tam manasıyla geçişin ise Samsung'a göre 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda yapılabileceğini söyledi.Bir diğer örnek ise İngiltere Surrey Üniversitesi'nde Ofcom önderliğinde yapılan 5G testi. Burada ise tamı tamına 1Tbps hıza ulaşıldı! Saniyede 1 Terabayt! (Yavaşşşş)

Son örnek de Huawei ve Megafon tarafından duyurulan Rusya'da düzenlecenek 2018 Dünya Kupası'nda da 5G testi yapılacağı duyurusuydu. Tam tarih vermek gerekirse büyük ihtimalle 14 Haziran 2018'de Rusya'da da 5G testi gerçekleştirilmiş olacak.

Yani gördüğünüz gibi değerler dengesiz, sadece ulaşılabilecek hız testleri belli başlı yatırım ve deneyler ile ulaşılmakta. Hatta o kadar kısa sürede 5G'ye geçiş olabilecek olsaydı dün yaptığımız buradan okuyabileceğiniz Google Project Fi başlatılmaz ya da direkt olarak 5G üzerine kurulan bir proje olabilirdi.

Yani dünyada en erken 5G geçişi için 5 yıl daha var. 3 yıl sonra kısmen toplu deneme yapma amaçlı bir 5G testi yapılacakken 2020'de tam manasıyla geçilebileceği öngörülüyor. Ama bunun testlerde görülen hızlara ulaşabilmesi için daha fazla süre gerekeceği söylenmekte. Yani yine çok hızlı bir internet olacakken 7.5Gbps bir hız olmayacak (Size katılıyorum, "7.5Gbps görüp ne yapacağız? Bi 100Mbps olsa yeter zaten" diyorsunuz)


 

 5G Bu Kadar Gerekli Mi?


Tabikide hayır! Bunu sert bir cevap olarak düşünmeyin, çünkü 5G hızlarının normal bizler gibi kullanıcıları için büyük katkıları olmayacak. O kadar yüksek hızlar ile şu anda günümüzde yapabileceğimiz şeyleri zaten 100-500Mbps hızları arasında rahatlıkla yapabilmekteyiz.

Ancak ilerleyen yıllarda 4K'nın normal standartlara geçip, 8K'nın yaygınlaşması, mp3 dosyalarının 320kbps'nin çok daha üzerine çıkmış şekilde yaygınlaşması, bu sebeple elimizdeki cihazlarımızın depolama kapasitesinin iyice artmış olduğu zamanda bu tarz hızlar bizler için gerekli olacak.

Yani şu anda 100GB'ı geçmeyen hatta varmayan dosyalar ile haşır neşiriz. Örneğin GTA 5'i 4G hızlarında normal bir şekilde indirmek mümkün. Ama GTA 7-8 çıktığı zaman bu oyun olur da 500GB'ı geçince 5G hızları gerekli diyebileceğiz.

Çünkü 5G teknolojisi Google Fiber'in 10, 4G'den ise 40 kat daha hızlı olacak bir teknoloji. Bu teknolojiye ihtiyaç duymadan sırf deli hızlara yükselmek amacıyla 5G'ye geçiş maalesef olmayacak.


 

 Sonuç


Sonuç olarak Türkiye'nin 2017'de 5G'ye geçmesi imkansız. Çünkü dünyada bile en erken 2020'de Güney Kore'nin daha sonra Japonya'nın ve sonrasında da ABD'nin geçeceği tahmin edilen bir teknoloji. Hatta ABD'nin geçişine kadar geçecek sürenin 2025'e kadar uzayacağı bile düşünülüyor.

Ama sonuçta bunlar bir tahmin. "En erken 10 yıl beklemek gerek, hatta 13-14 yıl" şeklinde bir söylem yapmam gereksiz olacak. Çünkü bu süreçte teknoloji de durmadan gelişeceği için bu süreler kısalabilir.

Tek kesin olan nokta ise 5G'nin 2 sene sonra dünyanın hiçbir yerinde olmayacağı olarak özetleyebilirim. Bu sebeple 2016'dan itibaren tüm dünya ile beraber 4G/LTE teknolojisinin keyfini sürmeye bakalım.

Son olarak da mobilde 5G'ye geçmek yerine TTNET, Superonline ve Uydunet gibi hizmetlerin 100Mbps hızlarını AKK olmadan standart olarak sunabilecek bir altyapı sunması daha makbule geçecektir sanki :)


Kaynaklar: Al Jazeera Türk / Pocket-lint / Wikipedia / The Guardian / Brightland / Samsung / Huawei
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0