Türkiye’deki İlk 5G Laboratuvarı İstanbul’da Kuruldu

0
0
0
0
0
5. nesil (5G) kablosuz iletişim teknoloji konusunda araştırma yapmak için Türkiye’deki ilk 5G laboratuvarı İstanbul’da kuruldu.
Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) desteğiyle birlikte İstanbul’da 5G teknolojisi üzerinde çalışmanın yapılacağı Türkiye’nin ilk 5G ve Ötesi Laboratuvarı’nı kurdu. Laboratuvarda, daha önce ABD, Kanada, Japonya ve Almanya’da çalışan alanında deneyimli Türk bilim insanları bulunacak.

5G ve Ötesi Laboratuvarı’nın birkaç ay önce üniversite bünyesinde kurulduğunu belirten Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan, 20 yıllık akademik çalışma deneyiminin olduğundan ve daha önce 2G, 3G ve 4G teknolojileri üzerinde çalışmalar yaptığını anlattı.

5. nesil kablosuz iletişim teknolojisine 2020’li yıllarda geçileceğini belirten Arslan, dünyadaki 5G çalışmalarının %70-80 oranında bittiğini ve ülkemizin de tüm dünyayla birlikte 5G teknolojisine geçiş yapacağını söyledi.

Akıllı telefon, tablet ve PC gibi elektronik cihazlarda artık çok daha hızlı ve güvenilir internet ağlarına ihtiyacımızın olduğunu belirten Arslan, "Laboratuvarda şu anda 60 GHz'e kadar ölçüm yapabilen deney aletleri mevcut. Bu sistemler cep telefonu sistemlerinde kullanılan frekansların 30 katı daha düşük dalga boylarında çalışıyor. Proje kapsamında hücresel ağların kapsam alanlarının daha esnek ve etkin kullanılması, BİT başına düşen maliyetlerin azaltılması, cep telefonu haricinde diğer çeşitli cihazların 5G sistemlerine entegre olarak çalıştırılabilmesi ve böylece haberleşme kapasitenin artırılması amaçlanıyor" dedi.

Böyle bir laboratuvarın daha önce ABD Güney Florida Üniversitesi’nde hayata geçirildiğini ve Türkiye’de olmasının çok önemli bir gelişme olduğunu söyleyen Arslan, "Üniversite ile beraber çalışma yapabilen sanayiyi bir araya getirmek istiyorum. Burada görünen ışıkla haberleşmeyi çalışıyoruz. Bu alanda dünyada sadece bir iki yerde çalışma yapılıyor. Görünen enerjiyle çok hızlı veriler taşınabiliyor. Hem kapasite hem yüksek hızlarda hem de güvenli ve düşük enerjili bir çalışma. Akıllı şebekeler üzerine yaptığımız çalışmalarla haberleşme ağını daha canlı tutmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.Dünya genelinde haberleşmenin insanlar arasında olmaktan çıkıp nesnelerin haberleşmesine geçiş yaptığını belirten Arslan, “Yakın bir gelecekte evdeki eşyalarımızdan otomobillerimize, su ve elektrik gibi kullandığımız kaynaklardan bitki ve hayvanların yaşamlarının takiplerine kadar tüm bu sistemler internet ağının birer parçası olacak. 'Nesnelerin interneti' diye adlandırılan bu dönüşüm, kablosuz haberleşme sistemlerinin de yeniden planlanmasını gerektiriyor. 5G ve Ötesi Laboratuvarı da özellikle nesnelerin internetinde hem iletişim tarafında hem de toplanan bilgilerin güvenli şekilde kullanılabilmesi için öncü çalışmalar yapacak" dedi.

ABD Güney Florida Üniversitesi’nde kablosuz haberleşme üzerine doktora çalışmaları yapan Esat Ankaralı, şu anda vücut içi haberleşme üzerine bir çalışma yaptığını belirtti. Ülkemizde bu materyallerle çalışmanın büyük bir şans olduğunu söyleyen Ankaralı, "Çünkü yeni nesil teknolojilerde öncü olmak çok önemli. Dünyayla yarışmak istiyorsak bir takım şeyleri bizim bulmamız lazım ki patentlere biz sahip olalım. Bu laboratuvar böyle bir hedefle kuruldu" dedi. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0