ABD Ajanı Tüm Dünyayı Dinlediklerini Açıkladı

0
0
0
0
0
Amerika Birleşik Devletleri(ABD) eski ajanı Edward Snowden, devlet sırrı niteliğindeki belgeleri ortaya çıkarttı. Yayınlanan belgelere göre ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın(NSA) tüm dünya ülkelerini farklı yöntemlerle dinlediği ortaya çıktı.
Amerika Birleşik Devletleri(ABD) eski ajanı Edward Snowden, devlet sırrı niteliğindeki belgeleri ortaya çıkarttı. Yayınlanan belgelere göre ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) tüm dünya ülkelerini farklı yöntemlerle dinlediği ortaya çıktı. ABD hükümeti ortaya çıkan belgeleri reddedemedi ve dinlemeleri yaptığını kabul etti. Hükümet yaptığı dinleme skandalıyla ilgili tüm dünya ülkelerinden özür diledi. 

Eski ajan Edward Snowden’in ise Rusya’ya kaçtığı ve belgeleri buradan yayınladığı tespit edildi. Snowden gün geçtikçe yeni belgeler yayınlanmaya devam ediyor. Yeni belgelerin ortaya çıkmasıyla olayın ayrıntıları daha çok netleşiyor. İnternete sızdırılan bilgilere göre NSA, aralarında Türkiye’nin de olduğu bir çok GSM operatörlerinin çalışanlarını dinlemiş. Snowden dinleme yapılan ülkelerin bir haritasını paylaştı. Bu haritaya göre sadece Tunus, Kanada ve Burma’daki operatörler dinlenememiş. Edward Snowden tarafından yapılan açıklamaya göre, NSA “AURORAGOLD” isimli bir proje yürütüyor. Tüm operatör çalışanlarının e-postaları, telefon görüşmeleri ve her türlü iletişimini dinleme altına alan NSA, GSM operatörlerindeki teknik açıkları öğrenmeye çalışıyor. NSA bu açıkları kullanılarak asıl dinleme yapmak istediği kişilere ulaşabilmiş. Çalışanlar arasındaki tüm bilgileri toplayan NSA, şirket içi sorunları öğrenerek açıklarından faydalanmayı başarmış. Edward Snowden tarafından açıklanan haritaya göre, Türkiye'deki operatör çalışanlarının %75'nin dinlendiği ortaya çıktı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0