ABD Başkanı Obama, Kişisel Twitter Hesabına Kavuştu

0
0
0
0
0
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, 6 yıl sonrasında kendi kişisel Twitter hesabına kavuştu.
Twitter aleminde milyonlarca hesap bulunmakta, bunların çoğu kişisel iken birçoğu da ya şriket, firmalara ait hesaplar ya da siyasilerin Twitter hesapları olmakta.

Özellikle devlet büyükleri ise Twitter hesaplarını bizler gibi rahat kullanamıyorlar. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün @cbabdullahgul ve şu andaki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın @RT_Erdogan hesapları gibi birçok devlet adamının statüsüne başlı hesapları bulunmakta. Bu hesaplardan ise bu devlet büyükleri kendi dilediklerince değil, bazı firmalar ya da ekipler ile ortak çalışma altında tweetler atılmakta.İşte bu hesaplardan biri olan ABD Başkanı Barack Obama'nın da @BarackObama adında bir hesabı bulunuyor, fakat Obama bu hesabı Organizing for Action ekibi ile beraber kullanmakta. Yani bir nevi resmi ABD Başkanlık hesabı olarak görülebilir.

Şimdi ise tamamen kendine özel ve sadece kendisi tarafından kullanılacak olan hesabına kavuşan Obama, @POTUS adlı hsabı ile kendine özel bir Twtitter hesabına kavuşmuş oldu.
 


İlk olarak yukarıda görmüş olduğunuz "Merhaba Twitter! Ben Barack. Gerçekten 6 yıl sonrasında bana kişisel hesabımı verdiler!" diye tweet atan Obama'nın 2 saat önce attığı bu tweet sonrası şu anda 436 bin takipçiye sahip oldu. Kısa sürede milyonları bulması beklenen hesap ile 65 hesabı takip eden Obama'nın bu hesap üzerinden nasıl paylaşımlar yapacağı ise merak konusu.

Ayrıca Obama'nın Twitter profiline girdiğinizde profil bilgileri konusunda çıkan "Tweets may be archived: http://wh.gov/privacy " kısmı da dikkat çeken ayrı bir detay olarak göze çarpıyor. "Tweetler arşivlenebilir" olarak uyarılan bölümde verilen ve Beyaz Saray'ın güvenlik politikalarını içeren siteye yönlendiren bir link bulunmakta. Buradaki Twitter bölümünde ise Beyaz Saray'a ait Twitter hesaplarına yapılan RT, favoriye ekleme, mention ile cevap yazma, DM ile mesaj atma gibi durumlarda atan hesabın kontrol edileceği ve yazılan bilgilerin arşivleneceği yer almakta.Yani profiliniz gizli olsa bile adam ABD başkanı olduğu için sizin bilgilerinize erişebilecekler.

Tahmin olarak bu konu bizim devlet adamlarımıza ait hesaplar için de geçerli olduğunu düşünmekteyim. Ama bu kısmı yazarken aklıma Cem Yılmaz'ın "CIA" muhabbeti geldi :) Yani sonuç olarak biz istesek de istemesekde bizim internet üzerindeki bilgilerimize ve hesaplarımıza erişmek isteyenler her halukarda erişebilir. Bu sebeple bir problem de yok gibi :) Ama biz uyarmış olalım tabii..

Son olarak "POTUS ne ki?" diye soracaklar için açıklamasını yapalım, "President Of The United States" yani, "Birleşik Devletlerin Başkanı" olarak geçen sözün kısaltması olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda Amerikan First Lady'si Michelle Obama'nın da @FLOTUS adı bir hesabı bulunmakta. Bu da "First Lady Of The United States" söz grubunun kısaltması olarak belirlenmiş.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0